Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Strýček Vendelín, chlupatý meloun

29.4.2019

Nedávno jsem vás informovala o nejnovějším díle autorky Ivy Geckové, která začátkem roku 2019 vydala zábavný dobrodružný příběh pro děti s názvem Páteční cesta za Kočkoládou! Nyní bych se s vámi ráda podělila o postřehy, týkající se její knížky pro děti Strýček Vendelín, chlupatý meloun.

V tomto případě už je kniha především pro starší čtenáře tak od druhého stupně základní školy. Příběh však nepostrádá onen přívětivý styl psaní v er-formě, který děti snadno vtáhne do děje a co nejpodstatnější, udrží je v něm díky nápaditosti a zajímavým prvkům.

Styl psaní už není tolik dětský jako v případě předchozího hodnoceného titulu, v tomto případě je znát, že čtení je pro školáky – Iva Gecková tomu přizpůsobila nejen vyprávění, ale i samotný koncept knihy. Přesto však přetrvává příjemný a čtivý styl v er-formě, který snadno vtáhne do děje.

Ačkoliv se jedná o příběh pražské dívky, tak jméno je rozhodně rozvernější. Ústřední hrdinkou je totiž Gala, která přijela strávit letní prázdniny na Moravu ke strýčkovi a tetě, kteří mají zahradnictví.

Překvapil mě sytý zábavný prvek, který knihu obohatil. Opravdu se jedná o zábavné čtení, kterému vévodí český humor. Tentokrát se zdánlivě jedná o ryze reálný příběh, v němž se ústřední hrdinka Gala setkává s novými přáteli a poznává nové lidi, zatímco si užívá letních prázdnin. Samozřejmě vám nemohu prozradit všechno, ale rozhodně budete překvapení, na co Gala přijde. Během druhé poloviny, spíše v závěru pochopíte také druhý dovětek názvu, chlupatý meloun – pokud to tedy autorka myslela tímto způsobem.

V tomto případě je prvek nebezpečí a napětí výraznější, jak vyžadují větší čtenáři. Tím závěr prakticky graduje a letní atmosféra se mění v záhadnější a tajemnější během čtení. Kdo by odolal tak krásnému příběhu z prostředí zeleninových záhonů a vesnického prostředí?

Jako bonus kniha obsahuje barevné ilustrace, ze kterých vnímáte vřelost a srdečnost. Ilustrátor Michal Sušina dal důraz na veselé kresby, kterých je na dětskou knihu pro větší čtenáře akorát.

S radostí mohu knihu doporučit spíše školákům druhého stupně základní školy. Tato zábavná četba plná přátelství a radosti z léta si však získala i mně. Už se těším, až syn bude větší, a společně si knihu přečteme znovu. Jelikož mu brzičko bude pět let, nebyl mu zatím příběh tak blízký jako Páteční cesta za Kočkoládou.

Recenze vyšla na svet-mezi-radky.cz

Strýček Vendelín, chlupatý meloun
Mohlo by vás zajímat:
Strýček Vendelín, chlupatý meloun
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze