Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Strýček Vendelín, chlupatý meloun

29.4.2019

Nedávno jsem vás informovala o nejnovějším díle autorky Ivy Geckové, která začátkem roku 2019 vydala zábavný dobrodružný příběh pro děti s názvem Páteční cesta za Kočkoládou! Nyní bych se s vámi ráda podělila o postřehy, týkající se její knížky pro děti Strýček Vendelín, chlupatý meloun.

V tomto případě už je kniha především pro starší čtenáře tak od druhého stupně základní školy. Příběh však nepostrádá onen přívětivý styl psaní v er-formě, který děti snadno vtáhne do děje a co nejpodstatnější, udrží je v něm díky nápaditosti a zajímavým prvkům.

Styl psaní už není tolik dětský jako v případě předchozího hodnoceného titulu, v tomto případě je znát, že čtení je pro školáky – Iva Gecková tomu přizpůsobila nejen vyprávění, ale i samotný koncept knihy. Přesto však přetrvává příjemný a čtivý styl v er-formě, který snadno vtáhne do děje.

Ačkoliv se jedná o příběh pražské dívky, tak jméno je rozhodně rozvernější. Ústřední hrdinkou je totiž Gala, která přijela strávit letní prázdniny na Moravu ke strýčkovi a tetě, kteří mají zahradnictví.

Překvapil mě sytý zábavný prvek, který knihu obohatil. Opravdu se jedná o zábavné čtení, kterému vévodí český humor. Tentokrát se zdánlivě jedná o ryze reálný příběh, v němž se ústřední hrdinka Gala setkává s novými přáteli a poznává nové lidi, zatímco si užívá letních prázdnin. Samozřejmě vám nemohu prozradit všechno, ale rozhodně budete překvapení, na co Gala přijde. Během druhé poloviny, spíše v závěru pochopíte také druhý dovětek názvu, chlupatý meloun – pokud to tedy autorka myslela tímto způsobem.

V tomto případě je prvek nebezpečí a napětí výraznější, jak vyžadují větší čtenáři. Tím závěr prakticky graduje a letní atmosféra se mění v záhadnější a tajemnější během čtení. Kdo by odolal tak krásnému příběhu z prostředí zeleninových záhonů a vesnického prostředí?

Jako bonus kniha obsahuje barevné ilustrace, ze kterých vnímáte vřelost a srdečnost. Ilustrátor Michal Sušina dal důraz na veselé kresby, kterých je na dětskou knihu pro větší čtenáře akorát.

S radostí mohu knihu doporučit spíše školákům druhého stupně základní školy. Tato zábavná četba plná přátelství a radosti z léta si však získala i mně. Už se těším, až syn bude větší, a společně si knihu přečteme znovu. Jelikož mu brzičko bude pět let, nebyl mu zatím příběh tak blízký jako Páteční cesta za Kočkoládou.

Recenze vyšla na svet-mezi-radky.cz

Strýček Vendelín, chlupatý meloun
Mohlo by vás zajímat:
Strýček Vendelín, chlupatý meloun
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Čertí babička
Čertí babička

Pojďte se se mnou podívat do pravého pekla, kde zlobí nezbední čerti a všechno tam obstarává jejich babička. Dokonce i…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Povolání našich předků
Povolání našich předků

Kniha, kterou napsala Stanislava Jarolímková a krásnými ilustracemi doplnil Jiří Filípek, by určitě neměla chybět v žádné rodinné knihovně.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze