Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Viktor a případ zmizelého psa

25.1.2021

Viktor a případ zmizelého psa – Pavlína Jurková, Jarmila Vlčková

Autor: Pavlína Jurková, Jarmila Vlčková
Ilustrace: Martina Fojtů
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 184

„Seneka lítal po celém obýváku, kňučel a snažil se ze sebe dostat vůni parfému. Vypadalo to, že přišel o rozum. Otíral se o koberec i o sněhobílé stěny místnosti. Když to nepomáhalo, vyskočil na bílou sedačku, lehl si na záda a válel se v saténových polštářích. Potom seskočil dolů a několikrát oběhl celý pokoj. Proletěl jim pod nohama, div je neporazil, a běžel se vyválet do ložnice.
Maminka se otočila na Viktora a ledovým hlasem pronesla: „Ten pes musí z domu!“

Kam se podělo to roztomilé štěně, které ještě včera cupovalo na kousky maminčinu kuchařku? Viktor s Žofií rozjíždějí detektivní pátrání. Ani jeden z nich však netuší, že se tak dostanou do velkého nebezpečí. Podezřelých je hodně, věřit nemůžou nikomu. A nejhorší je, že vyřešení celého případu mají celou dobu přímo před očima.
Dvojice autorek navazuje na svou úspěšnou a oceňovanou prvotinu dalším napínavým a atraktivně ilustrovaným příběhem.

Autorské duo Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková, jsem poprvé potkala, když jsem četla jejich nejnovější knihu Hra o sen, kterou jsem hodnotila nejen velmi vysoko, ale byla jsem překvapena, jak skvěle dokázala napsat „dětskou“ knihu. A právě proto jsem se s chutí vrhla na další dětskou detektivku, Viktor a případ zmizelého psa, kterou jsem četla svému synovi před spaním a když usnul, dočítala jsem kapitoly sama sobě si.

Knížka je určena už větším dětem, dejme tomu od osmi, devíti let, aby pochopily všechny souvislosti a hlavně, aby si mohly společně s hlavními hrdiny – Viktorem a Žofií zahrát na detektivy se vším všudy.
On totiž Viktor má nejen psa Seneku, který se mu ztratí, ale také přestoupil na novou školu a potýká se s problémem v podobě tří kluků, kteří si na něj zasedli.
Jednoho dne se Viktora ovšem zastane Žofie a v té době nemá ani tušení, tak důležitá osoba to v jeho životě bude. A nejen díky pomoci Žofie, ale i ostatním lidem – třeba Klubu Dlouhánů, se může pustit do pátrání po svém ztraceném štěněti. Jestli bude nebo nebude úspěšný, to už se dozvíte v příběhu Viktor a případ zmizelého psa.

„Všichni tři zkameněli a zírali na něj. Takovou zradu nečekali. Viktorovi se podlomily nohy. Luna ho ale podepřela a pošeptala mu: „Neboj se, Viktore, dopadne to dobře.“ Nahlas pak pokračovala: „Promiňte, museli jsme se splést.“

Když začnete knihu Viktor a případ zmizelého psa číst, všimněte si jedné věci. Případně na to třeba upozorněte své děti. Je to moc fajn, některé věty jsou odlišnou barvou písma – zelenou. A proč? To vám neprozradím, ale má to svůj důvod, schválně, jestli na to přijdete.

A jinak, líbí se mi, že vyprávění těchto autorek je souvislý text, je ho dost, kniha Viktor a případ zmizelého psa má téměř 200 stránek, ale kapitoly jsou krátké, jsou zde i krásné ilustrace, takže to není nic hrozného. Důležité je, že se téměř na každé stránce něco děje, děti (a podle mě ani rodiče) se nudit nebudou!

Viktor a případ zmizelého psa je detektivní příběh, u kterého děti budou společně s hlavními hrdiny pátrat, můžou se rozčilovat, můžou se cítit v koncích, můžou se cítit smutně, ale na konci budou určitě spokojeny s tím, jak to všechno dopadne.
Pokud máte doma dětského – odrostlejšího – čtenáře, kolem devíti let a trochu více, určitě se po tomto vyprávění poohlédněte. A pokud máte doma i mladšího detektiva, než je těch devět let, na předčítání a vaše pobavení dostáváte také mé doporučení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Viktor a případ zmizelého psa můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Recenze vyšla na webu daramegan.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze