Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Velká smůla trpaslíka Smůly

30.3.2020


„Když už se blížili do míst, kde měl tchoř žít (to, že jdou správně, jim začal ohlašovat takový, no, jak to říci… hmm… zkrátka takový smrádeček, který začal postupně nabývat na síle), Smůla, kterého pohupování košíku pěkně uspalo, se vzbudil a ještě ve spánku mumlal: „Já to nebyl, já to nebyl, já chodím pšoukat jen na chodbu!“

V Pohádkovém lese nedaleko Trpasličích skal žije jeden moc hodný a milý trpaslík. Ale všechno na něj padá, vytéká, kape. Kde je to možné, tam si zlomí nohu, nos nebo ruku, všechno převrhne, rozlije nebo rozbije… Aby taky ne, jmenuje se totiž Smůla! Karkulka Červená se však rozhodne, že Smůlu té jeho smůly smůlovaté jednou provždy zbaví. Podaří se jí to? A jak do jejího plánu zapadá vzteklý tchoř Šuplík? To vše se dozvíte, když se začtete do dalšího veselého příběhu z Pohádkového lesa.

Kniha Jak to bylo s panem Vlkem (recenze zde), má pokračování s názvem Velká smůla trpaslíka Smůly.

V této pohádkové knize se opět setkáte s Karkulkou Červenou, ale tentokrát budou hrát hlavní roli spolu s ní jen dvě postavy – a to její babička a trpaslík Smůla.

Velká smůla trpaslíka Smůly je příběh o trpaslíkovi, který má opravdu setsakramentskou smůlu, a jen Karkulka s její babičkou mu můžou pomoct. Všechno ovšem začne ve chvíli, kdy se Karkulka na cestě lesem rozhodne, že půjde jinudy, než obvykle chodí a cesta ji zavede k trpasličí skále. Tam na ni doslova spadne trpaslík, který má z pádu bouli jako velkou jako roh jednorožce, a tak jej zanese k babičce, aby mu pomohla.
Když už je babička v tom pomáhání, trpaslík si přeje, aby ho zbavila jeho věčné smůly? Je to ovšem vůbec možné? Jsou schopnosti babičky tak veliké? A pokud ano, jak na to? Musí podstoupit nejen dlouhou cestu, ale také velké přemlouvání někoho, kdo jim může v této šlamastice pomoct…

„Karkulka zaklonila hlavu a snažila se objevit původce toho zvuku, když najednou zvonění ustalo a místo toho vzduch pročísl jekot: „Pozóóór tam dole! Padám!“

Velká smůla trpaslíka Smůly už nepůsobí tak příliš moderně, jako první knížka o Karkulce, takže se mi také více líbila. I když si Karkulka s tím lakováním nehtů nedá pokoj, již to nehraje prim.

Příběh působí pohádkově, potkáte společně s hrdiny i nějakou tu vílu, babička musí trochu čarovat a ukousnete si perníku od ježibaby.

Text je opět o něco větším fontem natisknutý, každá stránka je jinak barevná – záleží na pozadí, kde se zrovna hrdinové ocitají, ilustrace, o které se postarala Bára Buchalová jsou hezké a vše říkající.

Jak už jsem psala výše, rozhodně se mi tento díl líbil více, ale pokud chcete pochopit, společně se svými dětmi všechny body, musíte číst od začátku, protože i když příběh na sebe nenavazuje, tak se postavy a jejich pohádkové životy určitým způsobem vyvíjí.

Pokud máte rádi třeba vy, z dětství, Karkulku a chcete si číst její moderní obnovu, nebo ji mají rády vaše děti a chcete jim dát nové příběhy, tak se určitě po těchto knížkách podívejte. 

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Velká smůla trpaslíka Smůly můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!

Daramegan

Recenze vyšla na webu Daramegan

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze