Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027132102

Terka, Bětka a primabábrlína

15.9.2021

Vše není tak, jak se na první pohled zdá. A to platí i o lidech a jejich chování. Někteří lidé nám mohou přijít nerudní, zlí či nepříjemní a přitom jsou třeba jen utrápení. A právě to zjistí dvojčata o své sousedce. Co s tím udělají?

Obsah knihy

Dvojčata Terka a Bětka jsou malé školačky a už se moc těší, až k nim brzo přibude nový bratříček. Jednoho dne tatínek odjede na služební cestu a holky jsou doma samy s maminkou. Jenže se ji v noci udělá špatně a sanitka ji musí odvézt do nemocnice, aby se s bráškou v bříšku něco nestalo. Ale co s těmi dvěma malými rošťandami? Ty začne hlídat sousedka.

Terkou s Bětkou ji ale nemají vůbec rády. Často po nich křičela, když běhaly po chodbě a ani na ostatní nebyla zrovna příjemná. Holky si dokonce myslely, jestli není náhodou čarodějnice. Jenže se nedalo nic dělat. Než přijede tatínek, vzala si je na žádost domovníka stará paní k sobě.

Holky (ale i paní sousedka Králová) si zvykají na trochu jiný život, než jsou zvyklé. Dvojčata však stále neopouští představa paní sousedky jako čarodějnice. A když objeví truhlu a nad ní podobiznu holčičky krásné jako princezna, mají jasno. Musí zjistit, co v té truhle je.

Paní Králová, kterou Terka s Bětkou začnou přezdívat jedubaba, vezme děvčata na hřbitov, kde pravidelně chodívá. A děti zde od jednoho pána zjistí, že jejich sousedka bývala talentovanou baletkou, dokonce primabalerínou. Pak ale její dcerka onemocněla leukémii a paní Králová s baletem přestala, aby se mohla o svou Evičku starat. Evička bohužel svůj boj o život prohrála a paní sousedka se už nikdy k baletu nevrátila. Ba naopak se uzavřela do sebe a jen se trápí.

Terka s Bětkou se rozhodnou, že zkusí paní Královou rozveselit. A podaří se jim to! Paní Králová dokonce dvojčatům ukáže, co skrývá v truhle. To ale rozhodně není vše. Pro maminku, která mezitím porodila chlapečka a chystá se domů, připraví společně jedno velké překvapení…

Celkové hodnocení

Kniha Terka, Bětka a primabábrlína přináší příběh o jedne starší paní, která má jedno velké tajemství. Jakmile na něj dvojčata přijdou, začnou najednou svou sousedku vidět jinak. Ono totiž vše není tak, jak se na první pohled zdá…

Když jsme se s Beky do příběhu začetli, prvně jsem kroutila hlavou, co že je to za děj. Maminku odveze sanitka, holky musí k paní sousedce, která je zrovna s otevřenou náručí nevítá… No, byla jsem trochu v rozpacích, jestli to vůbec s Beky číst. Nakonec jsme ale dočetli a musím říct, že příběh byl krásný. Místy trochu smutný, nakonec ale vše dobře dopadlo.

Kniha zpracovává téma smrti (byť vzdáleně), smutku, ale také lidských vztahů. Není to tedy klasická pohádka ani reálný příběh, kde se budete pořád usmívat. Své kouzlo ale má.

Vyprávění je doplněno o ilustrace a je vhodné pro děti od 7 let.

Recenze vyšla na webu maminkoutek.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze