Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027131129

Strašidlo z 2. B

19.8.2021

Od Petry Martiškové máme doma už knihy Můj kamarád dinosaurus nebo O Rozárce Čarodějné a zlobivém Pepíkovi. Hlavně ta druha jmenovaná je u nás celkem oblíbená a Beky se k ní ráda vrací. Když tedy vyšla autorce novinka s názvem Strašidlo z 2. B., byla jsem zvědavá, jestli si svou laťku udržela.

Obsah knihy

Anička a Vítek jsou dvojčata, která se s rodiči přestěhovala do jiného města a čeká je první den v nové škole. Ani jednomu ze sourozenců se do školy nechce. Sice jsou už druháci, takže ví, do čeho jdou. Ale v nové škole? Kde nikoho neznají? To je moc nemotivuje, aby vstali z postele. Ale maminka nedá jinak, a tak dorazí do třídy 2.B, kde je paní učitelka usadí společně do poslední lavice.

Vítkovi se ve škole vůbec nelíbí a také se kvůli tomu pohádá s novým spolužákem Kubou. Kdyby je paní učitelka neodrtrhla, málem by se poprali. Paní učitelka je posadí do jedné lavice, protože doufá, že se alespoň takto kluci zkamarádi.

Dny plynuly a ve třídě se občas děly divné věci – například když všichni dostali z písemky špatné známky, přitom vše vypočítali dobře, ale někdo jejich výsledky přepsal. Nebo když děti vyzdobily třídu podzimním listím a druhý den našly vše zničené. Některé děti obvinily Vítka, ten to však být nemohl….

Jednoho dne Vítek s Kubou zaslechnou divný zvuk. Někdo se směje. A šlo to od kamen. Pak v nich dokonce bouchne, samo od sebe. Paní učitelka ale myslí, že v tom mají prsty kluci a nechá je po škole kamna vyčistit. A tak se hoši seznámí se Čmoudíkem – strašidlem z kamen. Ten jim vypráví, co všechno vyvádí a kluci hned věcí, kdo má všechny lumpárny na svědomí. Ale nikomu to nepoví.

Čmoudík dále tropí neplechy a paní učitelka se rozhodne, že s dětmi ve škole přespí, aby přišli na kloub tomu, kdo jim dělá ve třídě neustále takové zmatky. A tak se všechny děti s Čmoudíkem seznámí. A nakonec se do jejich školního života zapojí víc, než by kdo tušil….

Formát knihy

Kniha je lehká, má pevnou vazbu, jemné stránky a je velká přibližně jako formát A5.

Celkové hodnocení

Kniha Strašidlo z 2. B přináší netradiční příběh ze školního prostředí, ve kterém se mísí pohádkový a skutečný svět. Děti se totiž setkávají s postavou malého strašidla, které s druháky ve třídě žije, aniž by měli tušení.

Příběh není náročný a je členěn na krátké kapitoly, které jsou doprovázené o obrázky, aby textu nebylo mnnoho a mohli si jej tak přečíst i školáci sami. Obrázky jsou hezky barevné, velké a bez přemíry detailů, což se rovněž k menším čtenářům hodí.

Kniha je určena především školákům, takže od 6-7 let. U nás jsme knihu přelouskali na jedno posezení s Beky (4 roky) a přečtení v pohodě zvládla, ale kniha ji nechytla tolik jako třeba již zmíněná Rozárka. Na chvíli tedy odložíme a vrátíme se k ní posléze, to už by mohla bavit více.

Recenze vyšla na webu maminkoutek.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze