Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Štěpán Kobliha není žádná bábovka

16.11.2018

Máte doma zvídavé kluky (i holky), kteří mají rádi dobrodružství a rádi si o něm čtou? Baví je příběhy o dětech, které mají stejně nepříjemné a přísné učitele, jako oni sami? Pak pro ně bude to pravé nová kniha Ivy Geckové určená převážně klukům – Štěpán Kobliha není žádná bábovka.

Hlavním hrdinou nové knížky není nikdo jiný, než v názvu zmíněný Štěpán Kobliha. Je to tak trochu (ne)obyčejný kluk, který má za rodiče velvyslance cestující po celém světě. Dochází na prestižní českou školu, kde studuje se samými cizinci. Zatímco Štěpánovi rodiče jsou v Indii, on musí chodit do školy a potýkat se s učivem, ale především s hrozivou učitelkou Hrozivou.

Štěpán má hodně zajímavé kamarády. Jeden je Francouz, druhý Ind, třetí je sice z čech, ale zase má bláznivé nápady a rád čte o přežití ve volné přírodě. Společně vymýšlí různé lumpárny, ale také zlepšováky, jako je speciální tužka, která sama píše tresty, nebo prášek proti zápachu nohou. A právě prášek na nohy je tím, co rozjede Štěpánovo veliké dobrodružství, při kterém se dostane až do Indie, aby zachránil maharádžův diamant i své vlastní rodiče.

Iva Gecková je zkušená autorka pohádek a příběhů pro děti. Vedle pohádek pro malé čtenáře napsala ryze dívčí záležitost – Florentýna a kouzelná kniha, a aby kluci nebyli ošizení, vznikl Štěpán Kobliha. Autorka patrně v dětství milovala Indiana Jonese, protože se jedním z dílů v příběhu zřejmě inspirovala, a dokonce tohoto hrdinu zmiňuje. Tvrdit, že Štěpán je takový malý český Indiana, mi přijde trochu nadnesené, ale rozhodně knížku hodnotím jako povedenou.

V první části jsem si připomněla své oblíbené dětské čtivo – knížky o dvojčatech, které žily na internátu a vyváděly lumpárny. A to to prosím byly holky! V druhé části už jsem se nechala zcela pohltit dějem a užívala si Štěpánovo dobrodružství.

Věřím, že knížka díky bláznivým nápadům, vtipným průpovídkám a dobrodružné zápletce bude pro malé zvídavé kluky přesně to pravé. A jsem rovněž přesvědčená, že i holky budou spokojeny. Kdybych tuto knížku ve svých dětských letech četla já, určitě by se mi líbila. Ostatně kromě zmíněných dvojčat mi často dělala společnost třeba Správná pětka.

Příběh o Štěpánovi chytne čtenáře hned od prvních stránek. Autorka se nezdržuje složitými popisy a rovnou šikovně míchá informace s dialogy. Čtenář je tak rychle stržen zajímavou zápletkou a ani si nevšimne, že je polovina knížky pryč.

Knihu Štěpán Kobliha není žádná bábovka rozhodně doporučím všem klukům i holkám na prvním stupni, kteří si chtějí přečíst dobrodružný příběh o vynalézavém a odvážném klukovi, a také se dozvědět jak to chodí v Indii na dvoře maharádži, co se tam nosí, co se jí, jak se stoluje a jaké jsou tam zvyky. Netuším sice, nakolik autorka předkládá fakta a nakolik se nechala unést představivostí, ale určitě děti poznají, že existují i jiné kultury, než je ta naše.

Hodnocení: 86%

Recenze vyšla na kniznikavarna.eu

Štěpán Kobliha není žádná bábovka
Mohlo by vás zajímat:
Štěpán Kobliha není žádná bábovka
Více informací o knize

Přečtěte si také: