Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027107117

Sídla českých panovníků

18.8.2020

sidla ceskych panovniku 200V červnu vyšla u nakladatelství Grada nádherná kniha pro děti Sídla českých panovníků od české autorky Stanislavy Jarolímkové, doprovázeno poutavými ilustracemi Jiřího Filípka. Pokud chcete dětem přiblížit naše dějiny, tato kniha je pro to jak stvořená!

 

 

 

Stanislava Jarolímková

Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK u své profese zůstala do roku 1978 a opět se k ní vrátila v roce 1991. Spolupracuje jako novinář na volné noze s předními pražskými deníky a časopisy, s televizí a rozhlasem, jimž nabízí zejména méně známé zajímavosti z řady oborů – od medicíny a techniky přes flóru a faunu až po historii. Knihy začala psát v roce 1999. Dosud publikovala 22 titulů, např. Co v průvodcích nebývá, Zajímavosti ze světových dějin, Slavní Češi a jejich blízcí.

Co v knize najdeme

Kniha je rozdělena na dvě hlavní části: Nejprve si povídejme s podkapitolkami Jak to všechno začalo, Představují se knížecí hradiště a Představují se královské hrady a část druhá Vydejme se na procházky s podkapitolkami Významná knížecí hradiště (např. Levý Hradec, Vyšehrad), Významné královské hrady (samozřejmostí je Pražský hrad, Křivoklát a spoustu dalších), Významné císařské zámky (např. Benátky nad Jizerou, Lány). Nechybí Úvod, Literatura a navíc zde máme i seznam Velkomoravští a čeští panovníci v letech 830 – 1918.

Co se dozvíme

Nejdřív se dozvíme spoustu informací o panovnických sídlech, ale taky o životě lidí v minulosti, nemusí to být zrovna hody či turnaje, ale třeba o něco o jejich hygienických návycích. Poté nás autorka zavede na procházku těmi nejvýznamnějšími českými sídly a k nim nám vždy prozradí perličky, legendy nebo jiné zajímavosti.

Co na knihu říkám

Autorka se do nás snaží nacpat šílené kvantum informací, proto nevím, jak se s tím poperou mladší čtenáři, jelikož kniha je doporučena pro děti od 11 let. Nemusí se bát odborných textů, ale termínů je tady spousta. Na druhou stranu to odlehčují nádherné ilustrace Jiřího Filípka, které působí jednoduše kouzelně. Knihu bych doporučila jako doplňkové čtení pro mladší žáky, aby se dozvěděli fakta i zajímavosti z historie, nebo jako dodatek k učivu dějepisu, ale neuškodí, když si budou číst s rodiči a společně se třeba něčemu přiučí. Rozhodně se pobaví!

Recenze vyšla na webu kultura21.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze