Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027117987

Recenze: DOBRODRUŽSTVÍ MAŠINKY VENDY

29.1.2021
Lucie Krystlíková je autorka, která má na svém kontě již několik textů a říkanek pro děti. Pracuje ve známé firmě Albi, kde má na starosti řadu zábavných a vzdělávacích knížek, skládaček a her. Více informací se o ní na internetu bohužel nedozvíme. Dílo Dobrodružství mašinky Vendy spisovatelce vydalo nakladatelství GRADA pod značkou BAMBOOK, která vznikla v roce 2010 a pod tímto logem nakladatelství vydává dětskou literaturu. Kniha je doplněna velmi milými ilustracemi od Daniely Skalové.
Dobrodružství mašinky Vendy vypráví osud vysloužilé mašinky a starého vagónku. Vendy s Edou po jejich službě v meziměstské dopravě dostali druhou šanci a ocitli se společně v zoo. Tam poznají spoustu zvířátek a spolu zažívají mnohá dobrodružství. I nadále jezdí po kolejích a vozí malé i velké návštěvníky zoologické zahrady. Ne všichni cestující jsou ale ukáznění, a tak Vendy s Edou zažívají vtipné i nebezpečné situace. Když se setmí a mašinka se vrátí zpátky do depa, tajně vozí po zoo zvířátka.

 

Když se Vendy probudila, byla znovu noc. Zjistila, že celý den prospala, a ani ji nevzbudilo, když ji vykládali z návěsu. Vůbec nevěděla, kde je. Stála uprostřed neznámého depa. Vrata byla pootevřená. Sice se trochu bála, ale zvědavost ji přemohla. Popojela tedy k vratům blíž, trochu do nich šťouchla, aby se otevřela, a vyjela po kolejích ven. Rozsvítila světla a rozhodla se, že prozkoumá, kde to vůbec je. Kolem sebe viděla jen stromy a keře. Dodala si odvahy a vyjela do neznáma.
Když minula pár stromů, najednou uviděla veliké oči, které na ni shlížely z vysokého dubu. To ji trochu polekalo, a tak se zastavila. Oči se pohnuly a mašinka poznala, že je to jen sova. (str. 12)

Kniha je psána v er-formě a je plná přímé řeči. Rozhovory mezi zvířátky a mašinkou čtenáře provází celou knížkou. Při předčítání dětem tak mají rodiče příležitost měnit hlasy a tím ještě více upoutat pozornost svých ratolestí. Krátká souvětí udržují tempo příběhu a zároveň napětí čtenáře či posluchače. Celé dílo je rozděleno do pěti kapitol.

„Co to je? Co to má znamenat? Hej, Stando, podívej,“ zahlaholil opičák Viktor.
Nejen Standa, ale i ostatní opice se otočily a zíraly na mašinku, vagónek a žirafy.
Mašinka Vendy se zastavila a povídá: „Tak co, opice a opičáci, přidáte se k nám? Pořádáme s Edou projížďku pro všechny obyvatele zoologické zahrady.“
Opice se po sobě podívaly a natotata byly všechny ve vagónku, na něm, a dokonce i v kabině pana strojvedoucího.
„A jedééém!“ zavelel opičák Standa.
Lucie Krystlíková zahrnula do jedné pohádkové knížky vše, co má většina dětí ráda, – mašinky a zvířátka. Nejen proto, ale i pro čtivý styl psaní, krásné barevné ilustrace a vtipné situace si toto dílo děti musí oblíbit. Setkáváme se s mnoha druhy zvířátek. V zoologické zahradě mají svůj výběh zebry, žirafy, opice, hrabáči, tygr, krokodýl, klokani a další zvířátka.
 
Spisovatelka své čtenáře nejen pobaví, ale také jim ukazuje důležité životní a morální hodnoty. Mezi zvířátky a Vendy s Edou vznikne velmi brzy přátelství, jsou na sebe hodní a pomáhají si. Zároveň zjistíme, co vše se nám v zoo může stát, když se nechováme tak, jak máme.
Kniha je řazena do edice Pohádkové čtení a je určena pro všechny děti, které mají rády fantazijní příběhy. Oblíbí si ji ale i jejich rodiče. Tento počin považuji za velmi zdařilý a patří mezi nejhezčí dětské knížky, s kterými jsem se doposud setkala. Jediné, co bych autorce vytkla, je, že příběh mohl být delší.
Recenze vyšla na webu ctemeceskeautory.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze