Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788024703145

Průzkumník oceánu

7.1.2019

Otázky ohledně životního prostředí se stávají stále víc a více palčivým tématem. V oceánech se postupně hromadí plast, což má dopad na zvířata v něm žijící a potažmo i na nás jako na člověka. Nikdo neví, co vše tento problém v konečném důsledku způsobí, ale shodneme se na tom, že by se měl řešit něčím větším, než zákazem brček ve vnitrozemských státech. Dvě ženy, které se o otázku ochrany životního prostředí zajímají, se spojily a vytvořily populárně-naučnou dětskou publikaci. V překladu Lenky Zahrádkové vychází u nakladatelství Grada.

Průzkumník oceánu - ukázka z knihy

Dětskému čtenáři se naskytne příležitost prozkoumat oceán křížem krážem. Od průzračně modré hladiny po hluboké dno a všechny jeho obyvatele. Věděli jste, že je plejtvák plachý? Seznámíme se s mořskými tuláky i zpěváky, mistry převleků i oceánskými legendami.

Mnoho tropických pláží z bílého písku existuje díky výkalům ploskozubců. Ploskozubci si rádi pochutnávají na řasách, aby se k nim dostali, okusují svými zobákovitými zuby tvrdou skořápku korálů nebo povrch kamenů. Rozlámané korály a kameny jsou nestravitelné, a proto je vylučují ve formě zrníček písku. (str. 27)

Každému tématu je věnována celá dvoustránka. Většinou je kniha vedena ve světlejších pastelových podtónech, vyjma kapitol, které popisují mořské dno a nejhlubší místa oceánu. V těchto případech jsou barvy podle vzrůstající hloubky tmavší a tmavší
Průzkumník oceánu - ukázka z knihy

Anotace zmiňuje, že publikace je vedena formou infografiky a mně se tento termín moc líbí. Obrázky jsou s textem v symbióze a vzájemně se doplňují. U zvířat jsou vysvětlivky, o jaký druh se jedná, a ve většině případů jsou obrázky opatřeny i šipkami znázorňující jejich velikost ve skutečnosti, protože knižní měřítko jejich reálné velikosti neodpovídá.

Moc pěkná je číselná osa vymezující hloubku oceánu. Současně podává informace o tom, která zvířata a rostliny žijí v jednotlivých metrech. Zároveň se dozvíme zajímavosti z potápění na jeden nádech, o nejhlubším ponoru pomocí dýchacích přístrojů nebo ponorky.
Průzkumník oceánu - ukázka z knihy

Tato populárně naučná publikace nepopisuje jen to, kdo kde žije a co tam dělá, ale zároveň se vyjadřuje k ekologickým problémům dneška. Co dělají plastové odpadky v oceánu se zvířaty, jak můžeme oceán chránit a jak žít, abychom se vyhýbali plastům na jedno použití a využívali materiály, které můžeme používat opakovaně. Na konci je kniha opatřena slovníčkem pojmů. Termíny jsou úzce spjaté s daným tématem a kvůli jejich odbornosti by dítě nemuselo chápat jejich smysl. Slovníček je vysvětluje jasným způsobem.

Rozhodně se jedná o zajímavý a moc hezky zpracovaný počin s přesahem. Jako celek to do sebe zapadá. Moc oceňuji odstavce A tohle víte?, díky nimž se dozvíte mnoho neobvyklých zajímavostí. Vše je přehledné, poutavé a ukazuje na místa dostatečně neprobádaná, a přesto nebo možná právě proto tajemná a stojící za pozornost. Jedinou mou výhradou je, že asi ve čtyřech nebo pěti případech došlo k nadbytku slov se stejným významem v jedné větě. Doporučuji všem dospělým i zvídavým dětem.

Autor: Sabrina Weiss, Giulia De Amicis
Originální název: L’esplorazione dell’oceano: I misteri del mare spiegati in un colpo d’occhio!
Počet stran: 72

Recenze vyšla na www.cbdb.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze