Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Policejní pohádky

14.11.2018

Tramtadadááá!… Na vědomost se dává, že po hasičích k nám dorazili policajti! A ti se nás drží už hezky dlouho. Naštěstí i o nich vymyslela Zuzana Pospíšilová originální, kratičké pohádky ideální třeba jako čtení do postýlek.

Z počátku to byla láska tak velká, že nám doma stále létalo něco v uniformě s čepicí, dávalo nám to pouta nebo pokuty, a předepsaný oděv se skoro nestíhal dávat prát. Teď se situace uvolnila a amok přichází jen jednou za čas. V pokojíčku se ovšem stále roztahuje policejní stanice, vězení, bezpočet houkajících aut a teď tedy i Policejní pohádky. Nejspíš žádné rodiče chlapců ani toto období nemine.

Je tomu už více než 3 roky, co autorka netradičních báchorek všeho druhu – Zuzana Pospíšilová – napsala ty policejní. Jako její ostatní (Lesní, Zlobivé, Hasičské nebo aktuální k blížícímu se období Vánoční) vyšly v edici Pohádkové čtení vydavatelství Bambook, které spadá pod Gradu Publishing. Autorka zůstává vždy stejná, podobně jako její literární styl a nápady, ale pokaždé se u ní setkáte s jiným ilustrátorem. V tomto případě se grafické stránky ujala Zdeňka Študlarová, jejíž ilustrace mohou děti znát například z časopisu Čtyřlístek, kam přispívala (komiks Čaroděj Metloděj aj.).

Koncept knihy je podobný, jako u mnou recenzovaných hasičských. Tudíž krátkým příběhům s netypickými policejními hrdiny náleží vždy minimálně jeden obrázek doplňující děj na dvoustranu textu. Obrázky jsou velmi pěkné, jednoduché, sytě barevné a roztomile zábavné.

Všechny knížky této spisovatelky jsou označené jako vhodné pro čtenáře od tří let. Synovi je aktuálně ještě o půl roku více, ale přesto není schopen vydržet čtení celé pohádky, ačkoliv je běžně tvoří hodně dialogů. Proto spíš převypravuji děj v několika větách a prohlížíme obrázky. Nejspíš je ale mnoho jiných dětí stejného nebo i mladšího věku, které by čtení celého příběhu vydrželo. Rozsah tří až osmi stran textu s velkými písmeny s pár obrázky ale my ještě nezvládáme. A jak si vedou samotné pohádky?

Jsou nápadité, poučné, úsměvné, překvapivé, důvtipné a plné nadpřirozených postav. Nechybí v nich ale i úplně obyčejní, zato šikovní lidé, jako jste vy. Vedle těch dobrých je samozřejmě přítomna i strana druhá, ti lotři. Musí být přeci koho napravovat. Můžete se tak těšit na policejní auto s vlastním názorem, na skřítka, který se vnutí do policejního sboru, na mistry převleků všeho druhu, vodníka, čerty i zvířátka, která mnohdy ochránce pořádku bravurně zastoupí stejně, jako malí kluci i holčičky. Ne nadarmo je mottem policistů Pomáhat a chránit, a to můžou všichni, kteří na to mají dost odvahy.

Mimochodem, možná vás to překvapí, ale tyto pohádky jsou téměř jediné, které lze o policajtech koupit!

Recenze vyšla na spetlikova.blog.idnes.cz

Policejní pohádky
Mohlo by vás zajímat:
Policejní pohádky
Více informací o knize

 

Přečtěte si také: