Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027125715

Pohádky z lesa

21.7.2020

Nakladatelství Grada v edici Pohádkové čtení vydalo již řadu titulů pro děti. V dubnu letošního roku v ní vyšla i novinka Lenky Jakešové nazvaná Pohádky z lesa. Jak se líbila Věrce a jejím třem posluchačům?

Lenka Jakešová v loňském roce vydala knihu Kamarádi na výletě o domácích zvířátkách, která opustí svůj malý dvorek a vydají se vstříc dobrodružství. V Pohádkách z lesa děti zavede do kouzelného lesa, kde o stromy pečují víly a skřítci a kde žije také spousta zvířátek.

Lesní pohádky a příběh datlí rodinky

Knížka se vyznačuje neobvyklým členěním. Střídají se kapitoly popisující život jedné datlí rodinky (v knížce jsou na bílém podkladu a trochu větším písmem) s vlastními lesními pohádkami, které líčí život stromů a jejich malých ochránců. Tyto pohádky vypráví datlí táta svým čtyřem malým ptáčatům, zatímco rostou, opeřují se a trénují létání, aby se na konci knížky mohla vydat na první samostatný let. Členění knihy spolu se skutečností, že části na bílém podkladu jsou kratší a psané jednodušší jazykem, přímo vybízí, aby se ve čtení střídal rodič s dítětem. Pokud tedy již dítě čtení ovládá.

Ilustrace paní Medzvecové knížce sluší

Jak jsme u dětských knížek z Grady zvyklí, nechybí spousta krásných obrázků, o které se postarala Dagmar Medzvecová. Její ilustrace vystihují charakter vyprávění, probouzejí fantazii a knížce vyloženě sluší. Víly jsou krásné, skřítci roztomilí, zvířátka také a stromy vypadají tak, že je děti určitě poznají.

Knížka je vhodná od pěti let

Knížka je určena dětem od pěti let, což se shoduje s mou zkušeností. Rozsah jednotlivých příběhů i poklidně plynoucí vyprávění bez dramatických momentů s řadou popisných pasáží vyžaduje už zkušenějšího posluchače (čtenáře). Můj čtyřletý syn většinou během příběhů ztrácel pozornost, sedmiletý je neměl problém doposlouchat. Dvouletého zaujaly hlavně obrázky hříbků.

Příběhy z datlího hnízda nás bavily

Nejvíce bodovaly příběhy z datlího hnízda. Ty bavily všechny. Co na knize oceňuji, že děti upozorňuje na charakteristické znaky jednotlivých stromů. Lípa má léčivé kvítky a lístky jako srdíčka, modřín opadává, bříza má bíločerný kmen. Proč tomu tak je, pak vysvětlují jednotlivé pohádky. A jak tušíte mají v tom prsty kouzelná stvoření, která stromy zasadí a celý život o ně pečují – víly a skřítkové. Ta ale uvidíte jen, když budete v lese pěkně potichu a dobře se dívat.

Knížku bych určitě doporučila všem dětem a rodičům se vztahem k přírodě. Přijde mi jako ideální čtení na prázdniny strávené někde na chatě u lesa, pokud zrovna prší nebo na dobrou noc.

Recenze vyšla na webu pracujici-mama.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze