Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027125715

Pohádky z lesa

21.7.2020

Víte, proč šišky na jedličce rostou nahoru, a proč vrby rostou nejvíce u vody? Máte rádi pohádky o přírodě, zvířatech a lesu? Tak je tato novinka, kterou vydala Grada pod značkou bambook, určena právě vám. Autorkou knihy Pohádky z lesa je Lenka Jakešová a ilustrovala jí Dagmar Medzvecová. 

V dutině starého dubu bydlí datlí rodina – tatínek, maminka a čtyři holátka – Jeník, Vilík, Jiřík a Pepík. Každý den rodiče odlétají pro potravu, aby nakrmili své hladové děti. Každý večer tatínek vypráví svým potomkům pohádky o zvířatech a lesu, které mu vypráví různé stromy, jež je vyléčí. Dozvíte se, proč vlastně modřín jako jediný jehličnan na zimu opadává, proč má lípa na svých listech tvar srdce. Na tyto a ještě další otázky vám odpoví tato kniha s laskavými příběhy plné zvířátek a lesa.

V těchto pohádkách se budete setkávat s různými skřítky, vílami, ale také zvířátky jako je např. divočák Štětinka, veverka Věrka, myška Hryzka, žížala Nitka a ježeček Jehlička.

Do rukou se mně dostala kniha pohádek s názvem Pohádky z lesa. Je velmi pěkně zpracovaná. Ať už graficky, tak i obsahově. Autorka opravdu dobře vystihla život v lese. Detailně popsala zvířata, rostliny a stromy, které v lese rostou. Líbí se mi, že se v těchto pohádkách vyskytují různí skřítci a víly pojmenované podle různých druhů stromů. Knihy dotváří osobité a veselé ilustrace Dagmar Medzvecové, kterou mám opravdu moc ráda a vždy mě vykouzlí úsměv na tváři. Pohled na její ilustrace vás pohladí na duši a hned budete mít lepší náladu.

Tuto pohádkovou knihu s radostí doporučím všem učitelkám mateřských škol, rodičům a prarodičům dětí, kteří hledají příjemné pohádky pro společné čtení. Kniha je určena dětem od 5 let a nejen jim. Mladší syn má rád knihy o přírodě, především o lese. On bude další, kdo si tuto knihu určitě přečte. Autorka velice laskavým způsobem vypráví jednotlivé pohádky. Vyprávění datlího tatínka je v textu vyznačeno menším písmem. Vyprávění o datlí rodince má písmena větší. Texty jsou doplněny ilustracemi listů a datla, což ocení čtenáři, že je neruší velké množství ilustrací a mohou se soustředit na čtení a obrázky neodvádí jejich pozornost.

Pohodlně se usaďte, případně se zavrtejte pod peřinu a nechte se uspat pomocí těchto krásných pohádek z pera Lenky Jakešové. Přeji vám dobrou noc.

Ukázka z knihy:

„Čury mury, palice,

malé hnědé bukvice,

ať na stromě uzrají

a pod strom hned spadají.“

„Čury mury fuk,

modřín, to je kluk.

Ať jehličí za chviličku

pustí stromek na cestičku.“

 

Čury mury přeludy,

ať na stromě žaludy

narostou a dozrají,

pod strom rychle spadají.“

Několik slov o autorovi:

Lenka Jakešová

Lenka Jakešová se narodila v roce 1966 ve Frýdlantě v Čechách. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci. Od ukončení studia do roku 2007 pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde dlouhá léta vedla pěvecký sbor Vlaštovky. Od roku 2007 pracuje spolu se svým manželem v oboru geodézie. Na mateřskou školu ale nezanevřela. Nyní v Hejnicích vede pěvecký sbor Zvoneček. Navštěvuje mateřské centrum Mateřídouška, taktéž v Hejnicích, kde hraje a zpívá maminkám a jejich malým ratolestem.
V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti, které se dočkalo dvou pokračování.
Kniha Kamarádi na výletě je autorčina pohádková prvotina, která je doplněná písničkami vhodnými pro děti předškolního věku.

Recenze vyšla na webu kritiky.cz a tvojechvilka.cz

Přečtěte si také:

Malujeme akvarelem
Malujeme akvarelem

Knížka Malujeme akvarelem je jako kamarádka, která toho hodně ví, ale nesyslí si žádnou důležitou informaci pro sebe. Chce vám…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Dobrodružství školní aktovky
Dobrodružství školní aktovky

Kája se v září chystá do první třídy, takže téma školy je teď u nás velmi aktuální. Ježíšek nám tak letos…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Hejkalka
Hejkalka

Hejkalka je jednou z těch dětských knih, kterou ráda doporučím, nejen kvůli samotnému příběhu, ale také pro krásné ilustrace, které jsou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze