Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027125807

Neplechy čerta Zbrklíka

12.5.2020

Dalo by se předpokládat, že čertovští kluci nebudou žádní svatoušci, ale čertík Zbrklík je skutečný postrach a to i všech dospělých pekelníků! Co všechno se bude muset malý čert naučit, aby nebyl ostatním pouze pro smích či k vzteku?

V pekle se čertici Rozumbradě narodí čertík s nebesky modrýma očima, který dostane jméno Zbrklík. Kvůli jeho zbrklosti ho potkává jeden malér za druhým. Nakonec i samotnému Luciferovi dojde trpělivost a vyšle Zbrklíka do světa lidí, aby se své zbrklosti zbavil. Jakpak jeho dobrodružství asi dopadne?

Na obrázku může být: 1 osobaSandra Dražilová Zlámalová (Foto zdroj: FB autorky)

– začínající česká autorka, která se dětským čtenářům představila v roce 2017, kdy vyšla její pohádková prvotina Kulíškovy neposedné příhody.
Vystudovala učitelství jak pro střední, tak pro základní školy, z čehož čerpá i ve své tvorbě. Dříve se věnovala také překládání a tlumočení z německého jazyka. Nyní je především maminkou tří uličníků, takže jsou všechny její příběhy „testované na dětech“. Má ráda, když její vyprávění obsahuje více textových rovin. Miluje knížky, sportování a cestování se svými dětmi a manželem. Se svou rodinou bydlí v Jizerských horách, kde se odehrává i děj Čarodějnice Bordelíny. (Text zdroj: Grada)

Summa summarum

České děti milují čerty a vodníky, tudíž jsem toho názoru, že se jim paní autorka se svým rohatým uličníkem trefila do vkusu ? a z modrookého pekelníčka se stane jejich oblíbený knižní hrdina. Zbrklík je malý čertík, který dříve „řeže než měří“ a tak není divu, že je celé peklo nejednou vzhůru nohama díky jeho „akcím“.  Zbrklíkova kniha dostala do vínku tvrdé desky, poctivou šitou vazbu  a je plná doprovodných, celostránkových ilustrací. Autorka příběhu zvolila sloh, který je pro dětské čtenáře atraktivní: ve vyprávění převládají přímé věty, nenajdeme v něm žádná složitá souvětí nebo slovní obraty a popisy se zde vyskytují minimálně. Díky velkému fontu písma se pohádka bude dobře číst školákům i babičkám bez brýlí ? . 

… „Baf!“ ozvalo se zpoza začouzeného rohu.

Dráček úlekem nadskočil a než se nadál, stál před ním malý modrooký neposeda.

„Já jsem Zbrklík a ty?“ zeptal se ho čertík.

„Ruprt,“ odpověděl dráček a hned pokračoval, „přišel jsem o dračí oheň a zpátky ho můžu mít, jen když si vezmu kousek ohně pekelného.“ …

Mně se na knize velmi líbí, že má vše, co se od správné pohádky očekává: (mravní) ponaučení, šťastný konec a vystupují v ní i další klasické pohádkové postavy (drak, čarodějnice, obr, houbový mužíček, šotek). V neposlední řadě oceňuji, že si paní spisovatelka dala tu práci a „vytvořila“ originální čertovská zaklínadla. 

Hodnocení: 100%

Za sympatické pekelníky děkuji nakladatelství Grada – Bambook a zároveň i za poskytnutý recenzní výtisk.

Recenze vyšla na webu knihazaknihou.cz

Přečtěte si také:

Čertí babička
Čertí babička

Pojďte se se mnou podívat do pravého pekla, kde zlobí nezbední čerti a všechno tam obstarává jejich babička. Dokonce i…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Povolání našich předků
Povolání našich předků

Kniha, kterou napsala Stanislava Jarolímková a krásnými ilustracemi doplnil Jiří Filípek, by určitě neměla chybět v žádné rodinné knihovně.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze