Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027125807

Neplechy čerta Zbrklíka

12.5.2020

Dalo by se předpokládat, že čertovští kluci nebudou žádní svatoušci, ale čertík Zbrklík je skutečný postrach a to i všech dospělých pekelníků! Co všechno se bude muset malý čert naučit, aby nebyl ostatním pouze pro smích či k vzteku?

V pekle se čertici Rozumbradě narodí čertík s nebesky modrýma očima, který dostane jméno Zbrklík. Kvůli jeho zbrklosti ho potkává jeden malér za druhým. Nakonec i samotnému Luciferovi dojde trpělivost a vyšle Zbrklíka do světa lidí, aby se své zbrklosti zbavil. Jakpak jeho dobrodružství asi dopadne?

Na obrázku může být: 1 osobaSandra Dražilová Zlámalová (Foto zdroj: FB autorky)

– začínající česká autorka, která se dětským čtenářům představila v roce 2017, kdy vyšla její pohádková prvotina Kulíškovy neposedné příhody.
Vystudovala učitelství jak pro střední, tak pro základní školy, z čehož čerpá i ve své tvorbě. Dříve se věnovala také překládání a tlumočení z německého jazyka. Nyní je především maminkou tří uličníků, takže jsou všechny její příběhy „testované na dětech“. Má ráda, když její vyprávění obsahuje více textových rovin. Miluje knížky, sportování a cestování se svými dětmi a manželem. Se svou rodinou bydlí v Jizerských horách, kde se odehrává i děj Čarodějnice Bordelíny. (Text zdroj: Grada)

Summa summarum

České děti milují čerty a vodníky, tudíž jsem toho názoru, že se jim paní autorka se svým rohatým uličníkem trefila do vkusu ? a z modrookého pekelníčka se stane jejich oblíbený knižní hrdina. Zbrklík je malý čertík, který dříve „řeže než měří“ a tak není divu, že je celé peklo nejednou vzhůru nohama díky jeho „akcím“.  Zbrklíkova kniha dostala do vínku tvrdé desky, poctivou šitou vazbu  a je plná doprovodných, celostránkových ilustrací. Autorka příběhu zvolila sloh, který je pro dětské čtenáře atraktivní: ve vyprávění převládají přímé věty, nenajdeme v něm žádná složitá souvětí nebo slovní obraty a popisy se zde vyskytují minimálně. Díky velkému fontu písma se pohádka bude dobře číst školákům i babičkám bez brýlí ? . 

… „Baf!“ ozvalo se zpoza začouzeného rohu.

Dráček úlekem nadskočil a než se nadál, stál před ním malý modrooký neposeda.

„Já jsem Zbrklík a ty?“ zeptal se ho čertík.

„Ruprt,“ odpověděl dráček a hned pokračoval, „přišel jsem o dračí oheň a zpátky ho můžu mít, jen když si vezmu kousek ohně pekelného.“ …

Mně se na knize velmi líbí, že má vše, co se od správné pohádky očekává: (mravní) ponaučení, šťastný konec a vystupují v ní i další klasické pohádkové postavy (drak, čarodějnice, obr, houbový mužíček, šotek). V neposlední řadě oceňuji, že si paní spisovatelka dala tu práci a „vytvořila“ originální čertovská zaklínadla. 

Hodnocení: 100%

Za sympatické pekelníky děkuji nakladatelství Grada – Bambook a zároveň i za poskytnutý recenzní výtisk.

Recenze vyšla na webu knihazaknihou.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze