Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027112593

Malujeme akvarelem

11.1.2022

Knížka Malujeme akvarelem je jako kamarádka, která toho hodně ví, ale nesyslí si žádnou důležitou informaci pro sebe. Chce vám je předat tak, abyste je pochopili a malování si užili.

Knížka Malujeme akvarelem se k nám domů dostala ve stejné době, v níž jsme s dcerou řešily i jednodenní kurz malování akvarelem, který jsem se dlouho chtěla já jakožto dospělák naučit. Ten styl se mi moc líbil, i když k výtvarnu nemám nikterak blízko a poslední obrázek jsem namalovala naposledy někdy na základce.

Upřímně musím říct, že kurz byl zbytečný – knížka mi přinesla daleko víc užitečných znalostí a hlavně mě dovedla k příjemným obrázkům, které bych si nestyděla dát na zeď – s vědomím, že jsou to moje díla.

Četla se skoro jako beletrie. Je psaná pohledem zkušené, ale přátelské kamarádky, která vám tyká – a chce vám předat to nejlepší, co umí. Začne vám vyprávět pěkně základy, od výběru barev a papíru, štětců, gumy, zkrátka všech pomůcek, které potřebujete, a pak vysvětlí základní techniky, než vás konečně nasměruje k jednotlivým obrázkům. Základy, o které se budete moci kdykoliv opřít, nepřeskakujte, využijete je.

V technikám mě zaujala technika pracující s fólií nebo solí – o nich jsem nikdy neslyšela, všude se v souvislosti s akvarelem zmiňuje jen mokré do mokrého/suchého.

Knížka má podtitul 30 lekcí nejen pro malé umělce (mimochodem, napsala ji Tereza Cimbůrková a vydalo ji nakladatelství Grada v roce 2021) a těmi se rozumí jednotlivé obrázky, které vás naučí krok za krokem kreslit. Předměty, zvířata, rostliny, jídlo… doplňují i hrátky – skvrnky, vrstevnice, obrazce, výseče, mozaika. Přiznám se, že ty jsem přeskočila. Nemohla jsem se totiž dočkat samotného malování jednotlivých obrázků. Učila jsem se nápodobou, jak to Tereza Cimbůrková radí, s důvěrou v to, co mi říká. Vlastní fantazie a nápady ještě musí počkat.

Knížku prolistovala i dcera – ta úplně vynechala jakoukoliv teorii a nechala se vést jednotlivými kroky u lekcí. Máme obě dvě k jídlu dobrý vztah, a tak si vybrala nanuk a meloun. A šlo jí to!

Nevěřila jsem, že bych zvládla obrázky medúzy, monstery nebo bobulového ovoce – a přece jen jsou z toho obrázky, které se nestydím ukazovat kamarádům. „Podívejte, co jsem bez jakékoliv zkušenosti namalovala!“ A jako dobrá kamarádka jim taky radím – sáhněte po téhle knížce, dá vám víc než kurz. A akvarel si s ní zamilujete.

Recenze vyšla na webu mamavolba.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze