Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027112135

Lucinka, Kubík a miminko

13.9.2021

Autorka a ilustrátorka dětských knih, Eliška Mauleová, se zabývá uměním většinu svého života. Vystudovala Státní uměleckou školu Jagellonskou v Plzni, ale také literaturu a dánský jazyk na Karlově univerzitě. Své obrazy vystavovala v zahraničí a také se zúčastnila mnoha výtvarných soutěží. V současné době má ve své bibliotéce tři knihy. Kubík a autíčko (recenze), kterou jsem vám již představovala. V roce 2020 vyšel také titul Lucinka a kouzelná zvířátka a nejnovější počinem je Lucinka, Kubík a miminko, které stejně jako předešlé publikace vyšel u nakladatelství Grada – Bambook.

Všechny tři knihy jsou si podobné výtvarným stylem, který autorka při tvorbě kreseb použila. Jsou takové veselé, ale přesto ne vždy tělesně úměrné, což působí vtipným a lehce snovým dojmemZábavné barevné ilustrace jsou jednoduché, osvěžující a vhodné zřejmě spíše pro mladší publikum, jelikož i příběh je prostší a přitom plný emocí a nápaditosti.

Předpokládám, že se autorka snažila svou tvorbu přiblížit menším dětem, pro které jsou knihy určené. Dle mého se jí to rozhodně povedlo, ač to možná dospělé nenadchne, tak děti reagují na příběh a dokáží o něm přemýšlet a vyprávět jej.

Zatímco v publikaci Kubík a autíčko šlo o hraní, ryze pro chlapce, tak tentokrát autorka cílí na holčičky i chlapečky. Námět se totiž týká nového sourozence. Jak se s miminkem děti sžívají a jak miminko reaguje je s lehkostí zobrazeno, i když autorka se omezila spíše na ty radosti, než na strasti, které s novým přírůstkem do rodiny mohou nastat. Podstatné je, aby se děti na sourozence těšili a to z příběhu snadno vyznívá. Kniha je tak vhodná pro ty, kteří chtějí svým ratolestem ukázat, že se brzy mohou těšit z miminka.

Jednoduché texty jsou psané písmem větší velikosti a obvykle krátké. Věta až odstavec, takže pro prvňáčky je čtení jako dělané. Děti se dozví, jak se k sourozenci chovat a že se neděje nic špatného, když do rodiny přibude miminko, není se tedy čeho bát. Ukazují mu hračky, zajímají se o něj. Akorát by mohlo být pro některé děti zvláštní, že mamince je miminko v bříšku vidět. Autorka kresby přizpůsobila, aby si děti nemuseli dítko v lůně jen představovat, ale skutečně ho viděly, což ne všechny děti přijímají bez otázek.

I když dospělý čtenář počin neocení, tak dětem se jednoduché, dynamické a veselé čtení s důrazem na rodinu a lásku mezi rodinnými příslušníky opravdu líbí. Mám to vyzkoušené nejen na svých ratolestech. Oba moji kluci si Kubíka a jeho hračky oblíbili a líbilo se jim, jakým směrem se příběh stáčí.

Recenze vyšla na webu svet-mezi-radky.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze