Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788024739755

Logohrátky

18.10.2021

Česká spisovatelka Zuzana Pospíšilová má na svém kontě ohromné množství knih pro děti. Pokud se databáze knih neplete, tak přes dvě stě titulů pro malé i větší čtenáře! Autorka se věnuje především tvorbě příběhů pro první čtení, ale nezaostává ani v psaní všeobecných encyklopedií, poezie pro děti či pedagogice. Má rozepsaných několik sérii pro děti, ať už reálných či fantasy. Mnoho jejích děl má také víc než jedno vydání. I to je případ Logohrátek, jejichž nové vydání vám právě představím.

První vyšlo v roce 2018 u nakladatelství  Bambook – Grada. Nyní nakladatelství vydává dotisk, protože tento pomocník s výslovností se ukázal jako kvalitní rádce.

Na první pohled upoutají ilustrace české ilustrátorky Zdeňky Študlarové. Ani ta není na české literární scéně nováčkem a na svém kontě má kolem pětatřiceti knih, kterým dodala krásné pestré kresby. Předpokládám, že veselé, barevné a opravdu povedené obrázky se zalíbí nejen dětem, ale i dospělým. Jsou zaoblené, autentické a přesto působí pohádkovým dojmem.

Titul čítá sto dvacet stran a dělí se na několik ústředních kapitol. Mezi úvodní texty, určené pro rodiče, patří kategorie Jak s knihou pracovat a také Řeč a její vady. Pro děti už jsou dále tyto pasáže:

  • Jazýčková rozcvička
  • Správná výslovnost hlásek
  • Střídání S – Š, Z – Ž, C – Č ve slovech
  • Kam se slova schovala?
  • Souhláskové shluky
  • Hlásku změníš, vynecháš, a hned jiné slovo máš

Tato kniha by se mohla stát cenným pomocníkem dětí, které mají potíže s výslovností. Problematickým hláskám je věnován dostatečný prostor v podobě říkanek, hádanek a úkolů, které jsou pro předškoláky poutavé a zajímavé, a tak pro ně bude procvičování správné výslovnosti spíše zábavou než učením. (z úvodu) 

Básničky, právě ty provázejí děti teoretickou výukou, kterou vede rodič. Na každé nové procvičování je k dispozici blonďatá paní učitelka, která formou textu v bublině říká, co dítko má udělat a jak s danou pasáží pracovat. Začátek je spíše na procvičování jazyka, kdy má dítě svůj jazyk různě ohýbat, zkoušet jeho možnosti a naučit se s ním pracovat prostřednictvím zábavy či olizování rtů od čokolády. Proč ne? Dopomáhá k tomu také imitace různých zvuků či jazykolamů.

Na děti čeká nejen zábava v podobě doplňovaček, hádanek či dalších hlavolamů, ale také naučné texty. Autorka se rozhodla dětem představit nejen něco z fauny a flóry, ale také zabrousí například do oblasti divadelnictví, letectví, anatomie atd. Ukazuje různé významy jednoho slova (klíč, zámek, apod.) a po celou dobu tak vlastně představuje, jaká kouzla náš rodný jazyk umí. Pro děti, které mají s výslovností obtíže, nebude vše jednoduché, ale věřím, že opakováním a hrou se kniha stane jejich opravdovým pomocníkem.

Moji chlapci na básničky a hravou formu knihy reagovali velmi dobře. Snadno pochopili podstatu úkolu, bavilo je to a velmi se jim líbily obrázky i básničky. Některé z nich je lehké se naučit zpaměti. Navíc se jim líbilo, že titul nemá klasický formát, ale je širší a kratší jako v případě notového sešitu.

Logohrátky Zuzany Pospíšilové rozhodně mohu doporučit všem, kteří chtějí zapracovat na správné výslovnosti svého dítka. O zábavu a ponaučení určitě nebude nouze a ke všemu kniha pomáhá. 🙂

Recenze vyšla na webu ctemeceskeautory.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze