Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027100682

Laskavé pohádky od starého dubu

15.4.2019

Tenounká knížka je o skřítkovi Vítkovi, který se vydává na poznávací výpravy, při kterých potká veverčáka Marcela, sojku Toničku, lasičky Mariánku a Jasmínku a další obyvatele lesa. Vítek je nejen neposedný a zvědavý skřítek, ale je také citlivý pozorovatel a vnímavý posluchač. Proto se mu daří naslouchat tiché řeči stromů, kamenů i drobné víly Sněženky.

Autorkou příběhů pro děti je Zuzana Šestáková, která kolem hlavního hrdiny vytvořila příjemné lesní prostředí se zvířátky. Současně doplnila celé lesní společenství o pohádkovou vílu. Více než popisu prostředí se autorka rozhodla pro dialogy, které dodávají situacím dynamiku a umožňují čtenáři vcítění a empatický prožitek. Škoda, že autorka nevěnovala větší prostor popisu lesních zákoutí a změnám, které v lese probíhají od podzimu do jara.

Ilustrátorka Zuzana Osako dodala příběhům jemně laděné ilustrace, které doplňují to, co se autorce textu nepodařilo popsat. Drobné květiny, lesní plody, listy i sněhové vločky dotváří příběh a vytváří dojem, že jsou přímo součástí textu. V tlumeně pastelových barvách působí obrázky stejně křehce jako někteří hrdinové příběhu. Osako dodala knížce potřebnou atmosféru a výtvarným pojetím souzní s jemnou poetikou Šestákové.

I když se jedná o útlou knížku, která nemá ani sto stránek, je to dílko povedené. Nečouhají z něho ekologické poučky, ale přesto jsou z ní patrné porozumění a úcta k přírodě. Na můj vkus mi přijde příběh příliš zjemnělý, ale může být zajímavým protikladem k akčním filmovým pohádkám a komiksům.

Kniha je vhodná pro děti předškolního věku a začínající čtenáře. Těm je přizpůsobena i velikost písma a rozvržení textu na stránce. Příjemným zpestřením je užití psacího písma v textu písně a básničkách. Název Laskavé pohádky od starého dubu odpovídají obsahu a svým charakterem připomínají klasické pohádky. A to není málo.

Recenze vyšla na kritiky.cz

Laskavé pohádky od starého dubu
Mohlo by vás zajímat:
Laskavé pohádky od starého dubu
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků
Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků

Pokud máte dítko, které moc nemluví, má nějakou vadu, ale i prcka, který je zvědavý a rád si povídá, poohlédněte…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Pohádky proti zlobení
Zlobivé pohádky

Šupky, hupky do postýlek, nezlobit a číst. Veselé zlobivé příběhy s ponaučením jsou milou pohádkou do postýlek všech dětí od čtyř let.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze