Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Laskavé pohádky od starého dubu

15.4.2019

Tenounká knížka je o skřítkovi Vítkovi, který se vydává na poznávací výpravy, při kterých potká veverčáka Marcela, sojku Toničku, lasičky Mariánku a Jasmínku a další obyvatele lesa. Vítek je nejen neposedný a zvědavý skřítek, ale je také citlivý pozorovatel a vnímavý posluchač. Proto se mu daří naslouchat tiché řeči stromů, kamenů i drobné víly Sněženky.

Autorkou příběhů pro děti je Zuzana Šestáková, která kolem hlavního hrdiny vytvořila příjemné lesní prostředí se zvířátky. Současně doplnila celé lesní společenství o pohádkovou vílu. Více než popisu prostředí se autorka rozhodla pro dialogy, které dodávají situacím dynamiku a umožňují čtenáři vcítění a empatický prožitek. Škoda, že autorka nevěnovala větší prostor popisu lesních zákoutí a změnám, které v lese probíhají od podzimu do jara.

Ilustrátorka Zuzana Osako dodala příběhům jemně laděné ilustrace, které doplňují to, co se autorce textu nepodařilo popsat. Drobné květiny, lesní plody, listy i sněhové vločky dotváří příběh a vytváří dojem, že jsou přímo součástí textu. V tlumeně pastelových barvách působí obrázky stejně křehce jako někteří hrdinové příběhu. Osako dodala knížce potřebnou atmosféru a výtvarným pojetím souzní s jemnou poetikou Šestákové.

I když se jedná o útlou knížku, která nemá ani sto stránek, je to dílko povedené. Nečouhají z něho ekologické poučky, ale přesto jsou z ní patrné porozumění a úcta k přírodě. Na můj vkus mi přijde příběh příliš zjemnělý, ale může být zajímavým protikladem k akčním filmovým pohádkám a komiksům.

Kniha je vhodná pro děti předškolního věku a začínající čtenáře. Těm je přizpůsobena i velikost písma a rozvržení textu na stránce. Příjemným zpestřením je užití psacího písma v textu písně a básničkách. Název Laskavé pohádky od starého dubu odpovídají obsahu a svým charakterem připomínají klasické pohádky. A to není málo.

Recenze vyšla na kritiky.cz

Laskavé pohádky od starého dubu
Mohlo by vás zajímat:
Laskavé pohádky od starého dubu
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze