Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Kouzelné karamelky na dobrou noc

2.11.2020

„Toník se ani nestačil vzpamatovat a už ho obě vedly na čokoládový zámek, který stál nedaleko. Ptáte se, jak takový zámek vypadá? No jedním slovem báječně. Má marcipánová okna, čokoládovou bránu a trůnní sál obložený tureckým medem.“

Paní cukrářka Sladká dělá výborné karamelky. Kromě toho, že báječně chutnají, mají navíc kouzelnou moc. Dítě, které je ochutná, přenese jejich slaďoučká chuť do čarovné říše, ve které se děje spousta tajemných věcí – lesem se tu potulují neuklizené hračky, u rybníka pláče Bebíčková vrba a potkat můžete i obra Koblihouna.
Rozhlasová redaktorka Kateřina Kubalová psala karamelkové pohádkové příběhy původně pro sladké usínání svých čtyř dětí. Nyní se dočkaly knižní podoby, a tak si na nich můžete smlsnout i vy. 

Kouzelné karamelky na dobrou noc matou tělem! Díky obalu knihy, který je růžový, byste si mohli myslet, že se v této dětské knize ukrývají pohádky pro holčičky. Ale vůbec to tak není, nenechte se zmást. Jsou jak pro holky, tak pro kluky, pro všechny děti, které sem tam zlobí, pro všechny, které nechtějí sem tam poslouchat rodiče, pro všechny, které sem tam umí být protivné.

V knížce na děti čeká deset příběhů, pokaždé o jiném dítěti – hrdinovi a jiném „problému“. Jde konkrétně o to, že jednou bylo jedno malé městečko, kde svůj krámek měl řezník Masíčko, pekař Houstička, ale ten nejdůležitější obchůdek byla cukrárna od paní Sladké. Ta nejen, že uměla ty nejlepší dorty, zákusky, pralinky nebo marcipánové figurky, ale také uměla kouzelné karamelky, které nekazí zoubky, ovšem dokážou hodně věcí napravit.

A právě tomu se autorka v každém příběhu věnovala – napravení nějaké té neplechy či nepravosti. Například se děti dozví, jak je to s karamelkou pro nespavce, s karamelkou pro děti, které se bojí tmy nebo pro rváče.
Každá karamelka má jinou příchuť a tu vám prozrazovat nebudu, o tom se dozvíte všechno důležité, i to, jak karamelky fungují, v knize Kouzelné karamelky na dobrou noc.

„Smutných zoubků slzičky
rozpouští mi věžičky.
Roztekla se světnička,
je v nás malá dušička.“

Autorka v této knížce ukázala, že je máma na správném místě. Původně tyto pohádky napsala pro své čtyři děti, a posléze tomu dala knižní podobu, kterou můžete držet v ruce. Je úžasné vidět, že autorka opravdu dětem rozumí, protože se zabývá přesně těmi problémy a peripetiemi, které má každá maminka se svým malým nezbedou. Já bych osobně potřebovala pět karamelek z celkových deseti a doufám, že už to číslo neporoste, i když jsou synovi čtyři – stačilo by.

Kouzelné karamelky na dobrou noc jsou napsány větším fontem, navíc jsou doplněny sem tam nějakou ilustrací od ilustrátorky Zdeňky Študlarové (která třeba ilustrovala Strašidláře), takže se bude nejen dospělým dobře předčítat, ale také malým čtenářům dobře číst.

Takže, rodičové, nenechte se zaskočit růžovou knížkou a určitě se po tomto vyprávění poohlédněte. Pamatujete si, jak jsem psala recenzi na knihu Kniha Skřítků náladovníčků? Troufám si tvrdit, že tyto dvě budou velmi důležitou součástí knihovny vašich malých zlatíček, protože nikdy nevíte, co se kde a kdy stane…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Kouzelné karamelky na dobrou noc můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Recenze vyšla na webu daramegan.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze