Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027125722

Kouzelná třída v zoo

30.7.2020

Recenze knihy Kouzelná třída v zoo

 

„Jistě víte, že jsou zvířata, která žijí na zemi, jiná zase pod zemí, ve vodě nebo ve vzduchu. Některá zvířata mají peří, jiná srst a některá jen pokožku. Některá jsou malá, jiná velká. A taky vydávají různé zvuky. Myslím, že bychom je měli znát, když s nimi žijeme na stejné planetě.“

Že jste ještě nic neslyšeli o kouzelné třídě? Je na čase to napravit. Kouzelná je proto, že v ní vyučuje výjimečná paní učitelka, víla Jasmína, která umí kouzlit. Tentokrát se spolu se žáky vydáme do zoo, abychom se něco dozvěděli o životě zvířat. Kouzelná třída v zoo patří do série knih o kouzelné třídě, je určena jako čtení pro prvňáčky, ale zaujme i starší školkové děti.

Každá třída má svého Pažouta a Horáčka, v kouzelné třídě jimi jsou Standa Horák a René Stojka, kteří tentokrát vyvedou nejednu lumpárnu, a víla Jasmína jim za to dá pěkně za vyučenou. Ale bude to stačit?

V tomto dílu se děti dozvědí o životě některých zvířat. Začíná hodina prvouky a Jasmína si pro děti připravila otázky ze života zvířat. Bohužel je nemile překvapena, jak málo toho děti vědí, a tak se rozhodne vzít je do zoo. Děti se tam dostanou jedním z jejích kouzel. Žáci postupně poznávají některá zvířátka ze zoo. Víla jim uspořádá želví závody, promění je ve slůňata, a dokonce jim dá poznat krásu létání. Vše by probíhalo zdánlivě v klidu, kdyby nebylo Standy a Reného, kteří přemýšlí jen nad tím, co zvířatům provést.

 

Kouzelná třída v ZOOKniha je takovým populárně naučným příběhem. Děti se seznámí s několika zvířaty, s tím, co jedí, co umějí. Ale také se dozvědí, jak se chovat v zoo, ale i co zvířatům v žádném případě nedělat. Příběh je rozdělen do osmnácti krátkých kapitol, tak akorát dlouhých, aby prvňáček zvládl přečíst jednu kapitolu denně, anebo rodiče jednu kapitolku dětem před spaním. I když nejspíš děti nebudou chtít zůstat jen u jedné kapitoly.

„René se Standou ale poslouchat nechtěli. Nenápadně se vytratili. Našli si jedno místo, kde se dalo vyšplhat na strom. Byla to jabloň. Jablíčka ještě nebyla zralá. Byla malá a zelená, jíst se nedala. Oba malí darebáci ale hned věděli, co udělají. Použijí je jako munici. Natrhali si jablíčka a začali jimi házet po slonech. Počítali si zásahy.“

Autorka píše velmi čtivě pomocí jednoduchých vět, aby jim děti porozuměly. A příběh skvěle doplňují bohaté ilustrace od Drahomíra Trsťana, které čtenářům přibližují příběh a pomáhají jim si zvířata představit.

Knihu jsem četla čtyř a půlleté dceři před spaním a moc se jí líbila. Vždy jsme četly alespoň tři kapitoly. V úvodních kapitolách, kde víla Jasmína pokládá otázky svým žákům, se i dcera snažila odpovědět a někdy mě dokonce překvapila svými znalostmi.

Autorka Zuzana Pospíšilová je zkušená dětská spisovatelka a ví, jak malé čtenáře zaujmout, svědčí o tom i oblíbenost jejích knih.

Nyní máme dobu prázdnin, kdy řada rodičů vyrazí se svými potomky do zoo, a tak by tato kniha mohla být takovým nenásilným poučením, jak se v zoo chovat.

„Jasmína Bílá byla najednou opravdu bílá. Zlobila se. Copak dětem dostatečně jasně nevysvětlila, jak se mají chovat? Ti dva jsou snad dočista hluší!“

Knížku bych doporučila prvňáčkům, kteří začínají číst své první příběhyale i k předčítání mladším dětem, které příběh jistě zaujme.

Moje hodnocení je 100 %.

Recenza vyšla na webu chrudimka.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze