Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788024734620

Kouzelná třída

2.9.2021

Hledáte hravý a trochu poučný příběh, který si vaše děti rády přečtou samy? Zkuste se vydat polepšit rozjívenou Kouzelnou třídu spolu s vílou Jasmínou a spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou.

Když mi moje kamarádka řekla, že by chtěla pro svého malého nečtenáře knížku od Zuzany Pospíšilové, zbystřila. Hmm, jakápak je to asi Autorka, když dovede zaujmout někoho, kdo čtení neholduje? A tak mi brzy přišel zamluvený recenzní výtisk knížky Kouzelná třída. Její děj je poměrně nenáročný a přesto poutavý. Představte si třídu tak zlobivou, že starý hodný pan učitel, už raději odejde do důchodu a na jeho místo nastoupí nová paní učitelka – a hleďme jaké se dějí divy! Děti najednou nedokáží zlobit i kdyby chtěly a ví všechno, na co se je paní učitelka zeptá. Jak jen je to možné? Jsou v tom čáry a kouzla!

První čtení

Ačkoli má knížka Kouzelná třída 73 stran, je útlá a slupla jsem ji jako malinu během chvilky. Je vydána v pevné vazbě, používá klasický bílý xeroxový papír formátu A5 a je poměrně bohatě zdobena barevnými ilustracemi slovenského malíře Drahomíra Trsťana. Zde je na místě pochválit kvalitu tisku a to jak v sytosti barev tak i ve výraznosti písma. Ostatně kniha je označena jako „čtení pro prvňáčky“, kterým čtení usnadní větší písmo a výraznější řádkování.

Letos nakladatelství vydalo 13. dotisk knihy Kouzelná třída, která poprvé vyšla v roce 2010 a zahájila sérii, která dále obsahuje tituly: Kouzelná třída, příběh pokračuje; Kouzelná třída – Další kouzlení; Kouzelná třída- Čtvrtý rok; Kouzelná třída v muzeu; Kouzelná třída v zoo; Kouzelná třída o Vánocích; Kouzelná třída – další rok s vílou Jasmínou.

„Někdy se lidem přihodí něco, o čem se jim ani nezdálo!“

Psal se rok 2004, když Zuzana Pospíšilová (psycholožka v té době pracující pro Dětský rehabilitační stacionář při Městské nemocnici v Ostravě) začala publikovat první příspěvky v dětském časopise Sluníčko. O rok později začala vydávat publikace zaměřené na dětské čtenáře, avšak teprve od roku 2016 je spisovatelkou na volné noze.

Někdy se lidem přihodí něco, o čem se jim ani nezdálo!“ uvádí Pospíšilová na svém webu, když zde líčí, jak se k psaní dostala: „Dřív by mě snad ani nenapadlo, že budu psát knížky pro děti, ale když se nám s manželem narodily dvě dcerky, přišlo to tak nějak přirozeně. Vymýšlela jsem pro ně pohádky, říkanky a jiné činnosti, které je po všech stránkách rozvíjely. (…) Od té doby jsem pro děti napsala mnoho knížek s pohádkami, příběhy a veršíky. Moc mě těší, když se dětem mé knížky líbí a dělají jim radost.

Vydavatelství bambook k tomu v profilu autorky dodává: „Dodnes je jednou z nejaktivnějších autorek píšících pro děti. Jen v nakladatelství Grada vydala téměř 120 titulů, z nichž nejúspěšnější jsou série Kouzelná třída a edice dětských detektivek DeTeKTiVoVé. Některé pohádkové příběhy se dočkaly rozhlasového zpracování a její texty se objevují i v čítankách a učebnicích českého jazyka.“

Shrnutí

Závěrem nezbývá než uznat, že plně chápu, proč je Zuzana Pospíšilová úspěšnou autorkou pro děti – svému publiku dobře rozumí, její příběhy nejsou složité ale ani plytké a ve své krátkosti dokáží nabídnou ponaučení stejně jako humor, dobrodružství i snivé pohlazení.

Recenze vyšla na webu lacultura.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze