Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027122097

Kouzelná kniha babičky Jůlinky

2.6.2021

 | Posted on 1. 6. 2021

Kouzelnou knihu babičky Jůlinky má na svědomí učitelka a spisovatelka Marcela Kotová. Jak už je u této autorky zvykem, kromě příběhu najdou děti v knize i zábavné úkoly. Kniha popisuje prázdninové dobrodružství malé Terezky, a tak se skvěle hodí před nadcházejícím létem. Ale potěši určitě i v jiném období.

Obsah knihy

Kniha přináší příběhy o Terezce, které jsou doplněné na konci kapitoly o různé otázky, které prověří, jak děti dávaly při čtení pozor. Nechybí ani speciální úkoly nebo velké barevné ilustrace.

Začínají prázdniny a Terezka se vydává do Malešova za svou babičkou Jůlinkou a dědečkem Josífkem. Rodiče musí chodit do práce a Terezka tak bude pobývat nějaký čas u prarodičů. To ji ale nevadí, není to poprvé a na prázdniny v Malešově se těší. A co teprve když objeví na půdě u babičky a dědy knížku.

Babička ji vysvětlí, že je to knížka, kterou ji četla už její maminka. A večer z ní začne číst Terezce pohádku o skřítkovi Lodunkovi. A co se nestane, Terezka najednou jakoby vklouzne do příběhu a objeví se u Lodunky. Kniha je totiž kouzelná a když se začne číst, Terezku vždy vtáhne do sebe. A pak ji zase vypustí, jakoby se nic nedělo.

Přes den se Terezka seznámí s Kubíkem, který se s rodiči do Malešova nově přistěhoval. Děti si pohrají, ale k večeru už se Terezka opět těší, až se uvidí s Lodunkou. Babička začala číst a během chvíle už Terezka opět spala. A ve spánku se dostala k Lodunce, tentokráte se spolu vydali na stezku odvahy.

Terezka si užije pouť, která do babiččiny vesnice přijela, společně s Kubíkem dovádějí v rybníce, vyrazí s dědou na sběr hub a na ryby a absolvují jízdu koňským povozem.

A večer zažívá další dobrodružství, jakmile babička začne číst pohádkovou knížku. Spolecně s Lodunkou se seznámí s fenkou Ťapkou, zavítají na návštěvu do ZOO, zkusí si lyžování v létě, ocitnou se v pohádkové vesničce… Občas je u toho dokonce i Kubík, který přespí i Terezky, aby se mohl na vlastní oči přesvědčit, že Lodunka a kouzelný svě existují.

Jenže jednoho dne se kouzelná kniha ztratí. Kde je? Podaří se ji nalézt? Podívají se Terezka s Kubíkem ještě někdy za Lodunkou?

Každá kapitola má jen pár stránek a ne jejím konci jsou otázky pro pozorné čtenáře a prostor, kde si děti mohou k příběhu nakreslit obrázek. Následují úkoly, které jsou lehké – obvykle něco spojit, seřadit, uhádnou…

Formát knihy

Kniha je velká jako formát A4, má měkkou vazbu a je brožovaná.

Celkové hodnocení

Kouzelná knížka babičky Jůlinky přináší příběh o holčičce Terezce, která se každou noc setkává s pohádkovým skřítkem a zažívá s ním nejedno dobrodružství. Kniha spojuje pohádkovou rovinu s reálnou, takže by dětem mohla být blízká. Příběh je chytlavý a není moc náročný. Oficiálně je pro děti od 7 let, ale myslím, že i předškoláci by už mohli čtení i mnohé úkoly zvládnout. Díky velkým písmenům se hodí také pro začínající čtenáře.

Trochu mě překvapil velký formát knížky a brožovaná vazba. Chápu, že kvůli obrázkům se hodil rozměrnější formát, na druhou stranu pohádková knížka v brožované vazbě mi přišla trochu jako pracovní sešit (což kniha svým způsobem i je, ale mi osobně to prostě nesedí).

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze