Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027133062

Hejkalka

10.1.2022

„Ale v domečku ve vykotlaném dubu bylo smutno. Hejkalka seděla na židli v kuchyni. Měla na sobě krásné šatečky, ve vlasech sponky a gumičky od Lenky. Moc jí to slušelo. Teda slušelo by, kdyby se nemračila na celý svět tak, že i sluníčko se raději schovalo za mraky a nevystrčilo ani nos.“

Od té doby, co se Hejkalka narodila, běhá celé dny po lese, vyvádí různé lotroviny a všude je slyšet její zvonivý smích. Kouzelný les plný pokladů má prozkoumaný do poslední větvičky. A pranic se nebojí strašidelných historek, které o lese kolují.
Co se ale stane, když si ji proti její vůli jako svou hračku odnese malá holčička do světa lidí? Podaří se jejímu ustrašenému kamarádu Jankovi a dalším obyvatelům lesa Hejkalku zachránit a přivést zpátky domů?
Začtěte se do příběhu plného kouzelných bylinek a poznejte, jak důležité je přátelství a pomoc druhým a že jistá výjimečnost může být prima.

Ač je od prvního pohledu knížka Hejkalka spíše holčičí záležitostí, určitě se bude líbit i malým klučíkům, protože má nejlepšího kamaráda Janka, který musí dokázat, že je dost odvážný na to, aby ji ukázal, že dovede mnohem více než jen spát od rána do večera a od večera do rána.

Příběh Hejkalka je o dívce, která se měla narodit vílou, ale spíše je to hejkal. Ale Hejkalka s tím nemá žádný problém. Sžívá se se svou rolí více než dobře, je nebojácná, chvíli na jednom místě nepostojí a navíc dokáže pořádně zaškvařovat všem, co žijí v jejím domově, v kouzelném lese.
Jednoho dne dostane Hejkalčin otec varování, že se na louce, blízko místa, kde rostou kouzelné bylinky, ocitli lidé a hrozí jeho prozrazení, ba co hůř, jeho zničení. Otec se tam s dalšími lidmi vypraví, ale Hejkalka nechce být pozadu, a tak se na tajňačku vydá za ním a to se ji stává osudným, protože se dostává do rukou lidí.
Není to jediná lapálie, která Hejkalku potká. Můžu vám slíbit, že o dobrodružství a napínavé vyprávění v této pohádce není nouze.

„Šmankote, co je to za divný vysoký dům? Copak končí až v nebi?“ Třela si bolestivě naražený zadeček a škrábala se na nohy. Znovu se s námahou vydrápala na okenní parapet a chtěla projít skrz okno. Jenže skleněná tabulka ji nepustila a Hejkalka se pořádně praštila do hlavy. „Au!“ zakvílela a rukou si zamačkávala bouli. Dělala u toho takový randál, že by to vzbudilo i medvěda Bručouna, který prospal nejen zimu, ale i jaro, léto a podzim.“

Ač je knížka Hejkalka napínavá pro všechny děti, je psána s citem, a nese v sobě ponaučení, které pochopí i ti nejmenší, protože je to krásně zakomponováno do celého příběhu. Jak je důležité poslouchat, důvěřovat a věřit v čiré přátelství, ač to na první pohled nemusí vypadat jako správná volba. Víte jak se to říká, naděje umírá poslední a Hejkalka musela doufat do poslední chvíle, aby se vše podařilo. A musela k tomu mít ty správné lidi kolem sebe.

Hejkalka je jednou z těch dětských knih, kterou ráda doporučím, nejen kvůli samotnému příběhu, ale také pro krásné ilustrace, které jsou na každé dvoustraně a rozzáří dětská očička (a nejen ta dětská). Ty Hejkalčiny větvičky ve vlasech – i po učesání mne nesmírně bavily.
Pokud dochází ve vaší domácí knihovně čtivo pro vaše ratolesti, tak vzhůru pro odvážnou, malou dámu. 

Hvězdné hodnocení:

Recenze vyšla na webu daramegan.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze