Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788024739427

Detektivové

18.11.2021

Zuzana Pospíšilová je známá a oblíbená autorka dětských knih. Roku 2012 vydala v nakladatelství Grada pod značkou Bambook první ze série detektivních příběhů pro děti s názvem Detektivové. O oblíbenosti tohoto titulu svědčí už to, že se letos dočkal již osmého dotisku. Přijměte pozvání k pátrání s malými čtenáři i vy.

Parta pěti chlapců, kteří si podle počátečních písmen svých jmen – Dan, Tadeáš, Kuba, Tomáš a Vašek – říkají DeTeKTiVové, se stane svědky krádeže vzácného obrazu z místního muzea. Pátrání je jejich koníčkem, proto budou vítanými pomocníky policie při řešení případu. Pořídí například odlitek zlodějovy stopy, a tak přispějí k jednomu z důkazů proti němu a také k jeho dopadení. Lupič je sice pod zámkem, ale obraz záhadně zmizel. Objeví ho kluci včas než budou muset zloděje pro nedostatek důkazů propustit? To už si přečtěte sami.

U muzea bylo skutečně nejlepší místo na dělání odlitků. Kuba s Tomášem z batohu vybalili vše potřebné. Pak začali vysvětlovat, jak se to dělá: „Nejprve je potřeba stopu ohraničit, řekl Tom a Kuba už se v okolí sháněl po vhodném klacíku. Rozlámal ho na čtyři části a podal Tomovi, který udělal kolem stopy ohrádku. „Pak se musí ve vodě rozmíchat sádra,“ pokračoval Tomáš a vytáhl sklenici s vodou a pytlík se sádrou. „Nakonec sed tekutá sádra vylije do stopy.“ „A teď už se jen čeká, až sádra ztuhne“ dodal Kuba. (str. 16)

Knížka hravě seznamuje děti s kriminalistickými znalostmi. Nejen že si po přečtení budou umět vytvořit odlitek stopy, ale seznámí se s tím, jak to chodí u výslechu či jak se snímají otisky. To je podle mého názoru bude bavit a rády si to vyzkouší v praxi.

Kromě zdařilé zápletky si budou moci malí čtenáři také zapátrat v textu. Hned v úvodu je čeká jedna šifra a na závěr také doplňující otázky k příběhu, které prověří, jak byli při čtení pozorní. Samozřejmě nechybí klíč. Jako bonus je v úplném závěru uveden medailonek každého z kluků.

Koncept je jednoduchý, sleduje jen jednu linku, takže zbytečně neodvádí od četby. Nepostrádá napětí, takže děti se při něm nebudou nudit. Je poměrně krátký, čítá pouze padesát šest stran, ale pokud se jim zalíbí, mohou si přečíst i volně navazující díly. Co počin, to jeden případ. To čtenáře nezahltí, ba naopak, bude ho to svádět k tomu, aby sáhl po další knize ze série.

Publikaci vhodně doplňují rozverné kresby Markéty Vydrové, které dodávají ději potřebný šmrnc a hravost.

Oficiálně je titul určen dětem od devíti let, ale k předčítání bych jej doporučila jak klukům, tak holkám okolo šesti let, kteří mají rádi napětí a příběhy s detektivní zápletkou. Pokud se jim zalíbí, můžou se směle pustit do dalšího dílu.

Recenze vyšla na webu ctemeceskeautory.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze