Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Co věděla moudrá želva

29.7.2020

„Znamená to tedy, že se budeme dělit úplně o všechno, a tím pádem toho bude mít každý z nás míň než dosud. Protože nás bude o jednoho víc.“

Lukáš si dělá starosti. Tedy ne že by svatba maminky s jejím přítelem byla něco hrozného, ale Lukáš má strach, že najednou bude všeho méně. Méně jeho oblíbené pizzy, méně koláčů, méně oliv, méně muffinů, méně místa u nich doma… Ale je to opravdu tak? Znamená více členů rodiny skutečně méně věcí? Nebo má pravdu moudrá želva Agnes, která tvrdí, že důležité věci se spočítat nedají?

Co věděla moudrá želva je velmi milá, pohádková knížka, která mne překvapila. Není zrovna první, kde by se nevyskytovala fungující rodina – tatínek – maminka a dítě, ale je to určitě jedna z prvních, která se nebojí tímto tématem zabývat „hlouběji“, tak aby se děti změn nebály. Za to patří autorce obrovský dík.

Lukáš je chytrý, desetiletý klučina, co má rád matematiku. Jeho maminka má přítele Martina, se kterým Lukáš vychází naprosto báječně a Martin mu dává zapeklité úkoly, kde může Lukáš právě aplikovat tu svou oblíbenou matematiku v praxi.
Jednoho dne se ovšem od maminky a Martina dozví zprávu, na kterou mu matematika nestačí a musí poznat jednu modrou, 189 let starou želvu Agnes, která mu pomůže rozluštit fakt, že ne všechno, o co se s ostatními dělí, musí nutně ubývat.

Co věděla moudrá želva je příběhem, který může dětem, pokud nemají oba rodiče, pomoct pochopit, že ne vždy je někdo „další“, „nový“, zlý, že jim nic nebude brát, ale naopak jim může hodně dát.
Já, jako máma, která je se svým synem sama, jsem opravdu vděčná, že se tato kniha na trhu objevila, protože autorka dokázala s citem, humorně a s velkou dávkou empatie napsat Lukášovo vyprávění, které pochopí každé dítě a rodič bude mít o to méně vysvětlování a „přesvědčování“.

„Lukášovi se moc líbilo, že je zoologická zahrada rozdělená na jednotlivé kontinenty – na Evropu, Severní a Jižní Ameriku, Austrálii, Asii a na Afriku. Všichni návštěvníci tak mohli vidět, jak to na daném kontinentu vypadá, jaké tam rostou rostliny a žijí zvířata.“

Ilustrace, o které se postarala Kristina Cigrová, jsou v knize hojné, ale rozhodně tím „netrpí“ samotný text, kterého je zde dost. Autorka se snaží téměř na každé stránce dát dětem mnohem víc, než jen obyčejný příběh, takže si myslím, že kniha Co věděla moudrá želva je dostatečně poučná, ale velmi nenásilnou formou, což je její další plus a výhoda.

Pokud jste single rodič, ale i pokud nejste, podívejte se po této knize. Věřím, že se bude líbit všem a nejednomu dětskému čtenáři pomůže pochopit, jak to v tom životě vlastně chodí. A určitě se rádi seznámí s želvou Agnes, jen tedy se jim posléze bude těžko vysvětlovat, že ne, opravdu v té naší zoo se s tou želvou mazlit nemůžou.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Co věděla moudrá želva můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Recenze vyšla na webu daramegan.cz

Přečtěte si také:

Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka
Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka

Za mě je to opravdu vydařená pohádková kniha, kterou velmi ráda doporučím rodičům dětí, ať už malých, nebo větších. Čtení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Filip a Matěj ve školce
Filip a Matěj ve školce

Nová knížka Filip a Matěj ve školce je opět perfektní a to díky tomu, že využije stoprocentní pozornost dětí, když si budou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze