Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027106912

Čertovsky dobrá pohádka

20.6.2018

Mají vaše děti rádi čerty? Také se u vás minulo peklo výchovným účinkem? Nela čerty miluje, fascinují ji a nejraději by se na ně pořád někde dívala. A tak nám nesměla chybět novinka z nakladatelského domu Grada – Čertí babička z pera Ivy Geckové.

O Ivě Geckové jsem vám psala před pár měsíci. Až donedávna neznámá autorka vydala v průběhu několika měsíců hned čtyři knížky. Jako první to byla mnou recenzovaná Florentýna a kouzelná kniha, která byla nesmírně půvabným a milým čtením. Doslova mě okouzlila. Proto jsem se těšila, až vyjdou i autorčiny další knížky, které budu moc číst i svým dětem. Florentýna je sice rovněž psána pro děti, ale už pro starší.

Dočkala jsem se. Konečně vyšla knížka Čertí babička, plná čertovsky dobrých pohádek, které byly původně napsány pro rozhlas. Staly se součástí oblíbeného rozhlasového večerníčku Hajaja. Namluvila je herečka Alena Vránová a dodala tak těmto vtipným moderním čertím pohádkám ten správný šmrnc.

Ale vraťme se ke knížce… Ilustrace k ní opatřil Drahomír Trsťan a řekla bych, že jsou celkem dost trefné. Vtipné, svěží, krásně barevné a trochu i moderní. Co mě mrzí je vyobrazení samotné čertí babičky. Osobně si ji totiž představuji jako takovou tu obtloustlou starou dobromyslnou paní, která si ale nenechá nic líbit a nejde pro ránu daleko. Pan Trsťan ji však zobrazil tak, že je mi krajně nesympatická a vůbec mi nepřipomíná hodnou babičku co peče buchty a vypráví čertíkům pohádky. Spíše vypadá, jako nepříjemná učitelka fyziky. Čertí babička v knížce zastupuje i roli paní učitelky, ale takové vyobrazení si vážně nezaslouží…

Samotnému textu to ale na kvalitě neubralo. V útlé knížečce se ukrývá sedm pohádek, které vypráví právě čertí babička. A o čem jsou? O pekle, o tom, že čertíci jsou vlastně jako malé děti, že rádi mlsají, šumují a také rádi zlobí. Neradi chodí do školy, většinou jim moc nejdou počty – a to ani samotnému Luciferovi, zato je baví dělat na zemi lidem počasí, jako by se všichni čerti ženili.

Čertí babička
Mohlo by vás zajímat:
Čertí babička
Více informací o knize

Myslím, že Iva Gecková se do malých posluchačů svých pohádek dokonale vžila. Pohádky jsou sice krátké, ale obsahují poutavý příběh plný pohádkových jmen a popisů. Kouzelný svět malých čertíků musí nadchnout každé malé dítě, stejně jako čertovské recepty na koláčky a buchty čertí babičky.

Zatím jsem knížku přečetla pouze já sama, ale jen co se naskytne trochu více klidu, začnu ji číst Nele. Už se na to moc těším, protože věřím, že bude čertíky nadšená a pohádky ji zaujmou.

Za co obdivuji autorku? Za její nekončící nápady na čertovské recepty, na to, jak vytvořit počasí, jak počítat duše smrtelníků a celkově, za to, jak krásné peklo pro děti vytvořila. Milé, přívětivé, takové, do kterého by se chtělo jistě každé malé dítko podívat. Jen tedy nevím, co na to řeknou čerti v prosinci, až budou doprovázet Mikuláše, a děti se jich nebudou vůbec bát. Místo toho budou mezi nimi hledat hodnou i přísnou čertí babičku.

Recenze vyšla na kniznikavarna.blogspot.com

Přečtěte si také:

Malujeme akvarelem
Malujeme akvarelem

Knížka Malujeme akvarelem je jako kamarádka, která toho hodně ví, ale nesyslí si žádnou důležitou informaci pro sebe. Chce vám…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Dobrodružství školní aktovky
Dobrodružství školní aktovky

Kája se v září chystá do první třídy, takže téma školy je teď u nás velmi aktuální. Ježíšek nám tak letos…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Hejkalka
Hejkalka

Hejkalka je jednou z těch dětských knih, kterou ráda doporučím, nejen kvůli samotnému příběhu, ale také pro krásné ilustrace, které jsou…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze