Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Rozhovor se spisovateli Jitkou Hladkou a Markem Hladkým

27.11.2018

Píšete knihy pro děti, celkem jich v Nakladatelském domě GRADA vyšlo už sedm. Kterou z nich máte nejraději?

Jitka:
Společně s manželem jsme napsali sedm knih pro děti a jejich společnými tématy jsou dobro, řád, láska, které vždy musí zvítězit. A to nejenom v pohádkách! Protože za co by ten život okolo nás nakonec stál? Největšími hrdiny v našich knížkách, kromě dětí, jsou jejich rodiče. Ti jsou jako hrdinové v dnešní době hodně přehlížení. Stejně jako je v současnosti přehlížena kvalitní tvorba.

Marek:
Naši tvorbu pro děti jsme rozprostřeli do tří vrstev. Máme knihy pro nejmenší, děti školou povinné i teenagery. A navíc hlavní postavy našich knih pro děti a mládež postupně vyrůstají a prochází skrze příběhy. Takže na našich knížkách se dá dobře docela vyrůst.

Jitka:
Když jsme se seznámili, tak už měl manžel na svém kontě natočené televizní detektivky i životopisný film o profesoru Josefu Thomayerovi. A taky dvě hry, které uvedlo brněnské Národní divadlo. Ale pohádku žádnou.

Pomalu je čas myslet na vánoční dárky. A tím nejkrásnějším dárkem bývá kniha. Vánoční pohádkové knihy vám vyšly dvě, jmenují se „Pan a paní Skřítečkovi“ a „Dílnička U šesti pružinek – Adventní pohádky s omalovánkou“. Jak se píší vánoční příběhy?

Marek:
Musíme přiznat, že když jsme tyto vánoční pohádkové knihy psali, tak naše Vánoce začaly už v únoru! A byl to krásný únor a březen, kdy jsme byli celé dny ponořeni ve vánočních dobrodružstvích malých skřítečků, kteří žijí na louce u potoka, kterému se odnepaměti říká Hostavický.

Jitka:
Poslední korektury obou knížek probíhaly v těch největších prázdninových vedrech, ale my jsme vnímali to krásné sněžení za okny, které naše knihy od prvních stránek provází. Tak moc nás oba magické příběhy přitahovaly.

Marek:
A jsme moc rádi, že se kouzlo našich vánočních příběhů přeneslo i na další malé čtenáře a jejich rodiče, ke kterým se naše kniha dostává.

Jitka:
Vánoce jsou o především o obdarovávání bližních, proto se už nemůžeme dočkat těch rozzářených dětských oček pod všemi stromečky, kde se mezi dárky objeví i naše vánoční knihy. Jelikož právě tato nakažlivá dětská radost nás inspiruje k psaní dalších příběhů a knih.

 

Mohlo by vás zajímat:
Hladká Jitka
Více informací o autorovi
Mohlo by vás zajímat:
Hladký Marek
Více informací o autorovi

Přečtěte si také: