Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

5 otázek, které vám řeknou vše o jednorožcích

2.3.2022
5 otázek, které vám řeknou vše o jednorožcích

Oldřiška Ciprová je nejen divadelní herečkou a režisérkou, ale hlavně úspěšnou spisovatelkou, která má na svém kontě skoro čtyři desítky knih. Kromě série téměř dvaceti historických románů se prosadila také v žánru literatury pro děti a mládež. My jsme se autorky zeptali na několik otázek, které se točí kolem jednoho tématu. A tím jsou jednorožci!

 

Asi nejobsáhlejší dětskou sérií, kterou jste napsala pro děti, je série Ema a jednorožec – příběhy o dívce Emě, která spolu s nádherným bájným jednorožcem Keirou zachraňuje Říši snů. Jak vás napadlo napsat tento příběh? A patříte sama mezi fanynky jednorožců? Případně – máte nějakého doma?

První příběh mě napadl, když jsem byla v kavárně s ilustrátorkou mých knížek Lenkou Němcovou a ptala jsem se jí, co by ráda ilustrovala a ona řekla, že koně. Nevím proč, ale okamžitě mi před očima vyskočil obraz jednorožce – jako takový upgradovaný kůň. A hned jsem věděla, že ten jednorožec bude holka. Říše snů asi vznikla na základě inspirace Nekonečným příběhem, ale kde se to v mé hlavě opravdu vzalo, skutečně nevím. Jednorožce jsem jako holka samozřejmě zbožňovala a líbí se mi, když se prostřednictví Emy mohu tohoto krásného bájného stvoření aspoň v mysli dotknout. Doma jednorožce nemám, ale mám oba polštářky z naší edice.

 

Na podzim se mohou čtenáři těšit na další pokračování Emy a jednorožce s názvem Čarovné prsteny. Prozradíte nám něco o knize? Jaké dobrodružství čeká Emu a Keiru tentokrát?

Tentokrát bude dobrodružství odvozené od toho, jak nám Ema dospívá. Vyrostla do věku, kdy se zamiluje – čtenáři určitě tuší, že do Kristiána. Bohužel Kristián se zakouká do nové spolužačky Silvie a Emy si moc nevšímá. Samozřejmě to není jen tak; po různých eskapádách se ukáže, že Kristián je očarovaný a Silvie zjevně není tím, kým se zda být. Kristiánovi tím pádem hrozí nebezpečí. A i když se Ema na Kristiána zlobí, rozhodne se, že bude o svoji lásku bojovat.

Když jste napsala první díl série Ema a jednorožec – Kouzelný roh, věděla jste, že budete ve vyprávění pokračovat a kolik těch pokračování bude?

Věděla jsem, že bude druhý díl, paní redaktorky mě na to upozornily už při setkání, kde jsme řešily první díl. Něco v hlavě mi říkalo, abych ani druhý díl neukončovala úplně, abych měla tzv. otevřená vrátka. Udělala jsem dobře. Letos píšu osmý díl a myslím, že Ema s Keirou mají pořád co nabídnout.

 

Na co myslíte, když vymýšlíte příběh z Říše snů a co vám pomáhá, když ztratíte inspiraci?

Myslím hlavně na to, jak by bylo boží, kdyby jednorožci existovali 😊 Keira mi přirostla k srdci, stejně jako všechny stálé postavy z této série. Je to jeden z mých nejoblíbenějších projektů, možná i proto se mi tady nestává, že bych ztrácela inspiraci. Naštěstí.

 

Myslíte si, že se můžeme těšit na další dobrodružství Emy a Keiry?

Jak říkám, myslím si, že Ema s Keirou a dalšími postavami mají stále co nabídnout, takže když zůstanou čtenáři sérii věrní, rozhodně si nemyslím, že by Ema osmým dílem řekla poslední slovo. Necháme se překvapit, jak se bude dařit Čarovným prstenům – od toho se asi Emin další osud bude odvíjet 😊

 

 

Ciprová Oldřiška
Mohlo by vás zajímat:
Ciprová Oldřiška
Více informací o autorovi

Přečtěte si také: