Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027124978

Povolání našich předků

9.2.2022

Dávná i zapomenutá povolání

K tomu, aby se lidé uživili, museli být dříve vynalézaví, snaživí, pracovití a přemýšliví. Jestli je tomu tak i dnes, toť otázka.

Obrovské množství informací o povoláních, kterými se živili lidé v minulosti, jsem se dočetla v knize nazvané Povolání našich předků – od formanů k silákům. Začetla jsem se do období mezi 9. až 19. stoletím, kdy ještě neexistovala dnešní vyspělá technika. Autorka knihy Stanislava Jarolímková se snažila, aby si čtenář zapamatoval u vybraných profesí co nejvíce zajímavostí, a to se jí, myslím, podařilo. Publikaci doprovázejí ilustrace Jiřího Filípka.

Kniha je rozdělena do deseti kapitol podle zaměření povolání: Lidé kolem dopravy, Lidé kolem dřeva a hlíny, Lidé kolem jídla a pití, Lidé kolem knih a novin, Lidé kolem kovů, Lidé kolem léčení a léků, Lidé kolem obchodování, Lidé kolem oblečení a obuvi, Lidé kolem těžby a Lidé kolem zábavy.

Kteří lidé pracovali v oblasti léčení a léků? Byli jimi kořenářky, zaříkávači, vykuřovači, léčitelé, chirurgové, trhači zubů i záchranáři. Některá povolání již zanikla, jiná existují v přeměněné podobě i v současnosti. V této kapitole jsme se dočetli o metodách léčby jako je pouštění žilou, baňkování, přikládání pijavic, kouření dýmek, jarní očistné kúře, či o očkování.

Ukázka z této kapitoly:

„… Na závěr ještě přidám perličku, podle níž se ženy v minulosti chránily proti další nakažlivé nemoci – choleře – enormně širokými sukněmi. Lékaři, kteří to doporučovali, argumentovali tím, že k takové dámě se nikdo nemohl dostat natolik blízko, aby ji nakazil. V 50. a 60 letech 19. století nosívaly sukně obvykle vyztužené obručovými spodničkami také ženy ze středních vrstev obyvatel.

Samozřejmě účinnější byla doporučení lékařů, kteří již na začátku novověku doporučovali pít

vodu ze zdrojů, v jejichž okolí nikdo neonemocněl.“ (str. 84, Povolání našich předků).

V jiných kapitolách jsme se dozvěděli co byla bramborová divadla, jak pracovali břichomluvci, proč byl u nás první rentgen umístěn v hotelu a spoustu dalších zajímavostí.

Kniha vydaná nakladatelstvím Grada pod značkou dětské literatury Bambook má velký formát 207×288 mm. Je určena dětem od jedenácti let, což odpovídá. Je vhodná také pro učitele dějepisu a pro všechny dospělé i děti, které zajímá život našich předků.

Podkováři byli připraveni i na kování neklidného koně.

Textu je v knize hodně a je plný zajímavostí.

Recenze vyšla na webu martinamickova.blog.idnes.cz.

Přečtěte si také:

Havířské štěstí

Havířské štěstí

Čeká na vás dobrodružné vyprávění o spletitých chodbách, o pokladu a bohatství, o přátelství a lásce. A možná se svatým…

Číst více
Představu­jeme
Lvíček z kaštánku
Lvíček z kaštánku

Eliška netuší, jak moc se všechno změní, když pod kaštanovou slupkou najde malého, plyšového lvíčka, který toho má hodně co…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme