Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027132010

Mezi námi letadly

26.7.2021

Většina lidí si pod názvem Tatra představuje těžké, zablácené nákladní auto. Málokdo dnes ví, že Tatra je i letadlo. A právě o letadlu Norbertovi a jeho synu Otíkovi ze studéneckého hangáru je tato kniha.

Spolu s dalšími letadly zažívají různá dobrodružství, účastní se soutěží i leteckých přehlídek, a jedno z nich dokonce doletí až do Afriky!

Nevěříte? Je to pravda. Všechny naše příběhy jsou založeny na událostech, které se skutečně staly.

 

Mezi námi letadly
Mohlo by vás zajímat:
Mezi námi letadly
Více informací o knize

Adamův přílet

Když se v Tatře rozhodli vyrábět letadla, dlouho přemýšleli, jaká by vlastně měla být. Naši tovární dělníci neměli žádné zkušenosti
s výrobou letadel, a tak se nakonec rozhodli, že si nějaké koupí od jiného výrobce, aby měli vzor, podle kterého je pak začnou vyrábět.
Vybírali mezi velkým množstvím různých typů, které v té době už létaly po obloze. Napadlo je, že bude nejlepší začít letadlem sportovním a cvičným, na kterém se noví piloti budou učit létat. A jako vzor si vybrali nejlepší cvičné letadlo té doby, německý Bücker Bü 131. Německá továrna jim prodala jedno letadlo a plány pro výrobu dalších. Říká se tomu licence. Vzorové letadlo přeletěl z Berlína přes Prahu do studénecké továrny šéfpilot Vojtěch Matěna. Když přistál na letišti před továrnou, byla to velká sláva. Všichni dělníci se hned seběhli a nemohli se na letadlo vynadívat. Nedivte se, děti, někteří zaměstnanci ho viděli takhle z blízka poprvé v životě.
Bücker Bü 131 byl krásný dvoumístný dvouplošník s otevřenou kabinou a čtyřválcovým motorem o výkonu sto koňských sil. Stál hrdě před hangárem letecké dílny a každého oslňoval světležlutou barvou s přídí zbarvenou dohněda. A protože doposud ještě neměl žádnou značku, namalovali mu na křídla a trup velká černá písmena OK-TAA. A tak se z bezejmenného Bückera stal podle letecké abecedy Adam.


Zpočátku byl jediným letadlem v továrně. Žádné jiné letadlo mu společnost nedělalo. Přes den mu to ani za mák nevadilo, to byl totiž středem zájmu všech konstruktérů a dělníků, kteří neustále zkoumali a studovali každou jeho součástku. Dokonce ho málem rozebrali! Zajímali se o každý jeho šroubek, páku, táhlo, křídlo i podvozek. A pochvalovali si ho. Jak taky jinak, když byl nejlepší. Ale večer, když všichni odešli domů, zůstal Adam v opuštěné budově sám. Ale to už nemělo mít dlouhého trvání…

Mohlo by vás zajímat:
Hoňková Iva
Více informací o autorovi
Mohlo by vás zajímat:
Lachoutová Irena
Více informací o autorovi
Mohlo by vás zajímat:
Špůrek Libor
Více informací o autorovi

Přečtěte si také:

Beruška a světluška
Beruška a Světluška

Beruška si vždy přála najít nejlepší kamarádku. Její sen se splní ve chvíli, kdy potká Světlušku. Čeká na vás nejen…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme
Kouzelná třída a zimní radovánky
Kouzelná třída a zimní radovánky

V kouzelné třídě mohou děti zažít doslova a do písmene zázraky. A to i v zimním období. Těšit se můžete…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme
Knížka o mořských zvířátkách
Knížka o mořských zvířátkách

Ulovit v moři dobrý příběh může být náročné. Obzvlášť když vás chce vypravěč slupnout jako malinu. Začtěte se do vyprávění…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme