Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

9788027110568

Hra o sen

15.4.2020

Deset třináctiletých, výjimečně nadaných dětí odjíždí do staré zapomenuté vily uprostřed divoké přírody. Čeká je tvrdý boj. Byly vybrány do nové televizní soutěže TAJNÝ MECENÁŠ. Kdo vyhraje, získá vlastního mecenáše – člověka, který mu zaplatí vše, co bude potřebovat, aby mohl rozvíjet svůj mimořádný talent.

Soutěžící děti totiž spojuje jedna věc – vyrůstají v rodinách, které nemají peníze. Jde tedy o hodně. Vyhrát ale může jen jeden! Bude to zapálená šachistka, nadějný spisovatel, geniální houslistka, matematik nebo někdo úplně jiný?

Soutěž je podivná, nebezpečná a její pravidla se vymykají zdravému rozumu.

Teď už ale není cesty zpět. Neúprosný boj právě začíná!

Hra o sen
Mohlo by vás zajímat:
Hra o sen
Více informací o knize

Filip Kaňka stál na pódiu ozářen světly reflektorů a ze všech sil se snažil odpovědět na otázku moderátora. V krku měl sucho, zpocené studené ruce si otíral do kalhot a očima sledoval čas, který neúprosně odpočítával vteřinu za vteřinou. Najednou se mu rozbřesklo. Chtěl odpovědět, ale v tu chvíli se ozval gong. Moderátor ohlásil, že čas na jeho odpověď vypršel, a tudíž v soutěži skončil.

Filipovi se udělalo mdlo. Nejraději by utekl, ale nohy ho neposlouchaly. V sále se ozval smích, který se stále stupňoval. Filip se rozhlédl po publiku a viděl, že v hledišti sedí celá jeho třída i s panem ředitelem, který nevěřícně kroutí hlavou. Všichni se mu smějí a ukazují na něj.

„To ses moc nepředved’.“

„Co sem lezeš, když nic neumíš?!“

Přišli mu fandit, ale on je zklamal a naprosto se znemožnil. Spatřil, jak v zadní řadě někdo vstává. Byla to jeho maminka. Po tvářích jí tekly slzy. Ani se na něj nepodívala a opustila sál.

„Mami!“ chtěl ji zadržet. „Mami!“ zakřičel z plných plic a vtom se probudil. Prudce oddechoval a rozhlížel se kolem sebe. S úlevou zjistil, že je ve svém pokoji a to všechno byl jen hrozný sen. Alespoň zatím. Vždyť tu přihlášku ještě ani neposlal.

Převlékl se ze zpoceného pyžama a šel se nasnídat. Ukusoval krajíc chleba s máslem a díval se na přihlášku do televizní soutěže TAJNÝ MECENÁŠ, která ležela před ním. Zbývaly poslední tři dny do termínu odevzdání.

Poprvé si upoutávky na soutěž všiml v metru, když jel ze školy. Četl:

TAJNÝ MECENÁŠ

NOVÁ TELEVIZNÍ SOUTĚŽ

PRO NADANÉ DĚTI

JE TI 13–14 LET?

MÁŠ VELKÝ SEN?

CHYBÍ TI NA NĚJ PENÍZE?

MÁŠ ODVAHU PŘEDVÉST SVÉ

SCHOPNOSTI PŘED ŠIROKOU VEŘEJNOSTÍ?

PAK JE TATO SOUTĚŽ PRÁVĚ PRO TEBE!

PŘIHLAS SE A BOJUJ!!!

WWW.TAJNYMECENAS.CZ

Rychle běžel domů a celou cestu si opakoval: „Mecenáš, mecenáš, mecenáš… Co to jen může znamenat?“

Doma honem zapnul počítač. Šílel. Než jejich nemožný starý počítač naběhl, trvalo to celou věčnost. Konečně mohl zadat slovo do vyhledávače. Dozvěděl se, že mecenáš je velmi bohatý člověk, který bez nároku na protislužbu finančně podporuje ty, kteří to nejvíce potřebují.

Pak zadal webové stránky www.tajnymecenas.cz a vyběhlo na něj:

Vyhrát může jen jeden!

Mecenáš se zavazuje, že bude dítěti, které vyhraje, až do dospělosti hradit veškeré výdaje spojené s rozvíjením jeho talentu. Ať už se jedná o sport, hudbu, vědu či jiné zájmy.

To znělo dost dobře. Rozklikl kolonku podmínky soutěže a četl:

Přihlásit se mohou pouze děti ve věku od 13 do 14 let, které mají vynikající studijní výsledky a mimořádný talent v jakékoli oblasti. Musí mít doporučení jak třídního učitele, tak i ředitele školy. Soutěžící dítě musí samo napsat svůj životopis a motivaci, proč se hlásí do této soutěže, a přiložit aktuální fotografii. Pozor! Soutěž je výhradně pro děti ze sociálně slabých rodin. Součástí přihlášky je i souhlas zákonného zástupce a jím vyplněný dotazník.

Dole pod čarou si přečetl malým písmem:

Soutěž se bude odehrávat v odlehlém domě uprostřed divoké přírody. Vybraní účastníci budou po celou dobu soutěže bez kontaktu se svou rodinou.

Filipa zamrazilo. Celá soutěž ho začala zajímat ještě víc. Vždycky rád soutěžil a připadalo mu, že soutěž Tajný mecenáš je přesně pro něj. Měl rád dobrodružství a výzvy. Znovu a znovu si pročítal každou větu a s lehkým chvěním v žaludku si uvědomil, že splňuje všechny podmínky.

Ve škole vždycky patřil k nejlepším žákům. Rád četl, a to úplně všude. V tramvaji, v metru i v noci pod peřinou. Díky tomu měl velkou fantazii. Psal básničky a nejrůznější příběhy. Už dvakrát vyhrál literární soutěž, naposledy s povídkou Tma. Byla o chlapci, který žil na planetě slepců. Jako jediný viděl, ale zneužil svou moc. Porota dlouho mluvila o jeho mimořádném spisovatelském talentu a o tom, že by měl napsat knihu. Od té chvíle to byl jeho sen.

Co se týká podmínky, že soutěžící musí být ze sociálně slabé rodiny, tak i tu bohužel splňuje. Žijí s maminkou v malém bytě na pražském sídlišti a peněz se jim skutečně nedostává. Jeho táta je opustil, už když se Filip narodil, a nikdy o něj nejevil zájem. Maminka pracovala v nemocnici jako ošetřovatelka a často si brala služby navíc, aby je uživila.

Od té doby, co se Filip dozvěděl o té soutěži, se

nedokázal na nic soustředit. Pořád si představoval, co by se stalo, kdyby vyhrál právě on. Máma by nemusela tolik pracovat a on by si mohl koupit knížek, kolik chce. Také by mohl jít studovat vyhlášené soukromé gymnázium, po kterém tolik toužil. Filip si byl jistý, že soutěž Tajný mecenáš je jeho životní šance.

Mohlo by vás zajímat:
Fojtů Martina
Více informací o autorovi
Mohlo by vás zajímat:
Jurková Pavlína
Více informací o autorovi
Mohlo by vás zajímat:
Vlčková Jarmila
Více informací o autorovi

Přečtěte si také:

Adéla a její neobvyklá rodina
Adéla a její neobvyklá rodina

Co se stane, když se Adéla a její sourozenci rozhodnou splnit babiččinu výzvu? Připravte se na neobvyklé a bláznivé události…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme
Havířské štěstí

Havířské štěstí

Čeká na vás dobrodružné vyprávění o spletitých chodbách, o pokladu a bohatství, o přátelství a lásce. A možná se svatým…

Číst více
Představu­jeme