Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Co věděla moudrá želva

4.5.2020

Lukáš si dělá starosti. Tedy ne že by svatba maminky s jejím přítelem byla něco hrozného, ale Lukáš má strach, že najednou bude všeho méně. Méně jeho oblíbené  pizzy, méně koláčů, méně oliv, méně muffinů, méně místa u nich doma…

Ale je to opravdu tak? Znamená více členů rodiny skutečně méně věcí? Nebo má pravdu moudrá želva Agnes, která tvrdí, že důležité věci se spočítat nedají?

Co věděla moudrá želva
Mohlo by vás zajímat:
Co věděla moudrá želva
Více informací o knize

Na hodině matematiky

Ve škole právě probíhala hodina matematiky. Paní učitelka opakovala s dětmi nově probíranou látku – zlomky. Desetiletý Lukáš Hájek seděl v poslední lavici v řadě u okna a díval se ven na střechy okolních domů. Okusoval přitom modré gumovací pero a přemýšlel o něčem důležitém. Že by to byla matematika? Nebo zlomky?

Kdepak! Matematika ani zlomky nebyly tak důležité, aby nad nimi musel Lukáš přemýšlet. Učil se dobře a matematiku měl ze všech předmětů nejraději. Ani zlomky pro něj nebyly nic těžkého. Když si o letních prázdninách listoval v učebnici matematiky pro další ročník, zkusil si jen tak cvičně vypočítat několik příkladů a podle řešení na konci učebnice měl všechny správně. Lukáš byl zkrátka chytrý kluk.

 

Tak proč se teď mračí a vypadá tak zamyšleně?

Já vám to tedy prozradím: Lukáš má jít hned po škole do cukrárny!

Do cukrárny? Ale na tom přece není nic k přemýšlení! To je přece báječná věc, úplně vás vidím, jak nechápavě kroutíte hlavou. Vždyť v cukrárně mají samé dobré věci, třeba jahodový dort, horkou čokoládu se šlehačkou nebo vanilkovou zmrzlinu. Na takové dobroty se nikdo mračit nemusí. Dokonce ani Lukáš, který má rád matematiku.

„To je přece jasné, že cukrárna je fajn. Chodím do ní moc rád!“ řekl by vám Lukáš, kdybyste se ho na to zeptali. A pak by dodal: „Ale já se přece nebojím jít do cukrárny. Já přemýšlím nad tím, jaké muffiny budou v dnešní nabídce!“

Aha! Tak už je nám to jasné! Už víme, proč Lukáš okusuje svoje pero a vypadá tak zadumaně.

Navíc, a to byste měli vědět, ta cukrárna, do které Lukáš dnes po škole půjde, patří jeho mamince. Právě ona vymýšlí všechny ty úžasné dorty, muffiny a zákusky a pak je taky sama vyrábí, peče a zdobí. A když si neví rady, jaký krém má použít třeba na kakaové muffiny, jestli vanilkový s malinami nebo smetanový s kousky čokolády, radí se s Lukášem. Už několikrát se stalo, že Lukáš vymyslel úplně nové složení krémů a dortíků. Jak říkám, je to opravdu moc chytrý kluk.

Dnes ráno, když seděl u stolu a sypal si do oranžové misky kukuřičné lupínky, radil mamince, aby zkusila vyrobit vanilkový krém s čokoládovými hoblinkami a kousky lámaného karamelu. Maminka byla pro jahodovou pěnu s mátou, ale bylo vidět, že nad Lukášovým návrhem docela vážně přemýšlí. Nakonec se zamyslela a řekla: „Tak víš co, Luky? Až půjdeš ze školy, stav se u mě v cukrárně a uvidíš, co tam na tebe bude čekat.“

No a právě teď se blíží ta chvíle, kdy zazvoní, Lukáš si sbalí z lavice učebnice, sešity a penál, zastrká je do batohu a vyběhne ze školy směrem k náměstí, kde přímo uprostřed stojí obchod s velikou cedulí:

Lukáš otevře dveře, vejde dovnitř a vdechne vůni vanilky, čokolády a jahod. Za pultem bude stát jeho usměvavá maminka a bude na něj mávat a zvát ho k sobě, aby ochutnal nějaký dortík nebo třeba řez. I když dnes to vlastně budou ty muffiny s krémem. Už úplně cítí, jak se mu krém rozplývá v puse. Ňam!

Jenže ze snění Lukáše náhle vytrhl ostrý hlas paní učitelky. „Poznamenali jste si všichni číslo cvičení, které máte za domácí úkol? Může nám to pro jistotu zopakovat… třeba Lukáš!“ namířila na něj prstem. V tu chvíli zazvonilo.

Lukáš vyndal z pusy pero, počkal, až přestane zvonit, napřímil se a odpověděl: „Cvičení 12 ze strany 54, paní učitelko.“ A to si asi paní učitelka myslela, že nedává pozor, když se zadumaně dívá z okna. Jenže on ví o všem, co se ve třídě šustne, a ještě přitom dokáže přemýšlet nad smetanovým krémem na muffiny. Je to zkrátka chytrý kluk!

 

Přečtěte si také:

Kouzelná třída a zimní radovánky
Kouzelná třída a zimní radovánky

V kouzelné třídě mohou děti zažít doslova a do písmene zázraky. A to i v zimním období. Těšit se můžete…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme
Knížka o mořských zvířátkách
Knížka o mořských zvířátkách

Ulovit v moři dobrý příběh může být náročné. Obzvlášť když vás chce vypravěč slupnout jako malinu. Začtěte se do vyprávění…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme
Abeceda strašidel
Abeceda strašidel

Potkejte se v pohádkách se strašidly, jejichž jméno začíná vždy na jedno písmenko z abecedy. Zábavnou formou si procvičíte abecedu…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Představu­jeme