Logo

Knížky pro všechny kluky a holky

Ty, ty, ty, Matyldo!

10.8.2018

Chcete se při čtení pořádně zasmát od srdce? Tak si zcela určitě nenechte ujít úsměvné lapálie jedné malé holčičky v knize pod názvem Ty, ty, ty, Matyldo!, jež vydalo nakladatelství Grada.

Příběh vypráví o rozpustilé malé slečně jménem Matylda. Je to čerstvá prvňačka, a tak trochu i postrach okolí. Je to třeštidlo v pravém slova smyslu, neposeda a zmatkář, díky čemuž se dobře míněný skutek skoro vždycky obrátí v neočekávanou katastrofu. A i když si Matylda sama usmyslí, a i to svatosvatě všem v okolí přislíbí, že už bude jen a jen hodná, a že už nebude provádět žádné trampoty; okolnosti jsou vždycky proti ní!

A jak říká její starší bratr: „Když mi pomáháš, mám z toho samou škodu. Skoro bych řekl, že by si naši na tebe měli pořídit zbrojní pas. Jsi jako tank, naděláš hroznou pohromu. Jiný člověk by se po takové poznámce možná i urazil, ale to Matylda ne. Raději svého bratra obejme, protože takové láskyplné objetí dělá s rozzlobeným člověkem divy. To už má Matylda mockrát vyzkoušeno.

Ona Matylda je jako vítr, hned je tu a hned zase tamhle. Všechno chce vidět, všechno chce zažít, a i když je to opravdové třeštidlo, neposeda a potrhlík, tak i přesto ji mají všichni rádi, protože život bez ní by nebyl tak barevný a plný nezapomenutelných příhod. Příhodami trpí převážně Matyldino okolí – například, když vypere bratrovy sešity v akvárku, z bratra chtě nechtě udělá faraona, anebo předvede, jak je jednoduché přidusit tatínka a proměnit ho málem v chameleona.

Matylda je prostě expert na všechny možné průšvihy světa a nepomůže tomu ani podkolenkový had, ani rybí tajtrlík, který bude muset spolu s žehličkou putovat do školy, aby nakonec mohla do akce zasáhnout školní uklízečka, a od pomyslné katastrofy zachránit Matyldinu učitelku a opět v její třídě nastolit patřičný řád.

A věřte nebo ne, i drobná nehoda může zapříčinit, že se rodina rozroste o jednoho člena, ač čtyřnohého a jeho přítomnost tak nastolí alespoň na chvíli „dočasný“ klid.

„Tak to vidíš, konec dobrý, všechno dobrý!“

Knížka je vhodná pro začínající čtenáře, kterým Matyldiny lapálie udělají nejen radost, ale i při samotném čtení vykouzlí úsměv na tváři, a kdo ví, třeba se budou i smíchy za břicho popadat.

Samotná kniha je rozdělena do krásně přehledných a oddělených kapitol, jež jsou nejen psány velkým písmenem, ale navíc oživeny krásně barevnými a poutavými obrázky od ilustrátorky Markéty Vydrové. Obrázky, jež jsou doplněny komickými popisky jako v pravém komiksu.

A proč zrovna název „Ty, ty, ty, Matyldo!“? To je velmi jednoduché, protože skoro pořád je Matylda za své ztřeštěnosti a lapálie káraná se zdviženým prstem a klasickým slovním důrazem: „Ty, ty, ty, Matyldo!“.

Knížka je moc pěkně napsaná a pobaví nejen malého, ale i velkého čtenáře.

Recenze vyšla na www.vasedeti.cz

Ty, ty, ty, Matyldo!
Mohlo by vás zajímat:
Ty, ty, ty, Matyldo!
Více informací o knize

Přečtěte si také:

To dáme, dědo!
To dáme, dědo!

Přiměřeně nevýchovné vyprávění o tom, co všechno může kluk zažít, když má povedeného dědu.

Více informací
Recenze
Horsenky
Horsenky

Mít tak koně! To je Dančin největší sen. Ten sen se jednoho jarního dne stane skutečností.

Více informací
Recenze
Dobrodružství pana Kolečka
Dobrodružství pana Kolečka

Poetické vyprávění o stařičkém autobusu má pro nás „kluky z Petřin, co spolu chodíme“, jednu ohromnou výhodu. Ten autobus je,…

Více informací
Recenze